Databáze českého amatérského divadla

Vzdělávací projekty: 1961 - Ochotnické studio, České Budějovice

Začátek: 196109
Pořadatel: Jihočeské divadlo
Ochotnické studio při Jihočeském divadle v Českých Budějovicích.
Časová dotace: Devět až deset lekcí měsíčně, vždy večer od půl osmé do půl jedenácté až do jedenácti.

Program studia:
Každá lekce je rozdělena na dvě části; nejprve teoretická přednáška, kde hovoří členové divadla o technice pohybu, o přípravě role, o způsobu studia a všech uměleckých problémech, načež přichází praktické cvičení. V prvých týdnech to byly pokusy o herecké etudy, od listopadu už začíná příprava samostatné inscenace. Koncem března se počítalo s premiérou současné hry, kterou členové Studia připraví v režii amatéra a za odborného vedení profesionálů.
Život inscenace by neměl skončit slavnostní premiérou a reprízy by neměly být ponechány náhodě. Jihočeské divadlo počítalo s tím, že členové Studia uspořádají největší množství zájezdů do celé oblasti, do míst, kam profesionální scéna nemůže sama zajíždět. Tak pomohou amatéři plnit veliký úkol – přinášet kulturu a umění i do nejzapadlejších koutů naší vlasti – a kromě toho budou všude, kam přijedou, hmatatelně přesvědčovat ochotníky, že i amatérské divadlo lze dělat umělecky.
Tato pomoc je jedinou odměnou, kterou divadlo žádalo od „svých" ochotníků za to, že jim během deseti měsíců poskytne takové vědomosti, aby se mohli zodpovědně pustit do další samostatné činnosti. Žádný finanční příspěvek od nich nevyžadovalo.
Lektoři: Členové uměleckého souboru Jihočeského divadla v Českých Budějovicích.
Posluchači: 24 posluchačů – polovinu z nich tvořili členové Divadelního souboru Julius Zeyer MDO z Českých Budějovic.
Bibliografie: LHOTOVÁ, Olga: Společná odpovědnost / Zrodila se ochotnická studia. Ochotnické divadlo 1961, č. 12, str. 275.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':