Databáze českého amatérského divadla

Vzdělávací projekty: 1955-1956 - Dálkové školení pro režiséry

Začátek: 1955
Konec: 1956
Pořadatel: Ústřední dům lidové tvořivosti v Praze ve spolupráci s organizátory v jednotlivých krajích.
Dálkové školení režisérů tentokrát koncipováno jako základní kurz pro začátečníky. Oproti předchozímu roku více zaměřeno na praxi (žáci v průběhu školení připravují povinně představení se svým souborem).
Školení bylo určeno především režisérům vesnických souborů, souborů v pohraničí a mladým režisérům zemědělských brigád mládeže.

1. První dálkové školení se konalo v Olomouci za účasti 21 režisérů z 38 přihlášených.

2. Rozsah jednodenních seminářů byl vyhodnocen jako nedostačující. Proto následoval týdenní internátní seminář v obci Štíty na Zábřežsku s cílem ukázat režisérům, jak uplatnit teoretické znalosti v praxi, naučit je správné práci s hercem i vztahu k předloze. Umělecké vedení semináře - členové činohry KOD Bohdan Denk, Radúz Chmelík, Eda Pavlíček. Účastníci semináře byli rozdělení do dvou skupin, v nichž nastudovali IV. jednání Stehlíkovy Mordové rokle a výstupy z Globovy veršované dramatizace staročínské pohádky Rozlitá číš. Jeden večer byl věnován praktickému líčení. Seminář byl zakončen dekorační a osvětlovací zkouškou.
Seminář se ukázal jako vhodný doplněk dálkového studia.

Podkladem lekcí dálkového školení byla Jiráskova Lucerna. Konzultanti vysvětlovali účastníkům inscenační problémy, pomohli hledat správné metody práce i dramaturgickou náplň souborů.
V každé lekci školení byly 2 až 3 kontrolní otázky, na které účastníci odpovídali písemně.

Dálkové školení nabízelo také technickou pomoc:
Např. seminář o práci s jednoduchým typem vzpěr (Brněnský kraj), praktický kurz osvětlovací techniky (Hronov, Hradecký kraj), seminář správného maskování (Budějovický kraj)
Posluchači: Téměř 400 ochotníků z měst i vesnic.
Bibliografie: VOJTĚCHOVÁ, Drahoslava: Nový rok Dálkového školení pro režiséry, Ochotnické divadlo, 1955, č. 10, st. 239.
DURKALEC, L.: Slovo k dálkovému školení, Ochotnické divadlo, 1955, č.11, str. 258.
SMÉKAL, Emil: Dobrá věc se podařila, Ochotnické divadlo, 1955, č.11, str. 261.
MARTINEC, Jan: K dálkovému školení, Ochotnické divadlo, 1956, č. 3, str. 70.
MILICHOVSKÝ, J.: První výsledky, Ochotnické divadlo, 1956, č. 3, str. 90.

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':