Databáze českého amatérského divadla

Výstavy: Karlovy Vary, Muzeum, Nová louka 23, výstava Klauni, čerti a Kašpaři… - ze sbírky Pavla a Marie Jiráskových, 2012

1. 12. 2011- 26. 2. 2012 výstava Klauni, čerti a Kašpaři… Karlovy Vary,

Tisková zpráva:
Výstava Klauni, čerti a Kašpaři…

Na období adventu připravilo karlovarské muzeum půvabnou výstavu historických loutkových divadel od konce 19. století do roku 1950. Loutky i divadla jsou ze soukromé sbírky manželů Marie a Pavla Jiráskových, výtvarnice a režiséra dokumentaristy. Jsou známými sběrateli a badateli v oblasti českých loutkových divadel a historických loutek. Vernisáž výstavy Klauni, čerti a Kašpaři se uskuteční 30. listopadu v 17 hodin.
"Výstavu loutek a loutkových divadel jsem viděla vloni na podzim na zámku v Lysicích u Brna, kde jsou přes rok ve stálé expozici. Divadla se mi opravdu moc líbila a říkala jsem si, že by to byla výborná výstava pro předvánoční čas. Chtěla jsem ji proto do našeho muzea získat už minulé vánoce, ale o výstavu loutkových divadel je velký zájem, takže se mi podařilo s manželi Jiráskovými domluvit se až na letošní zimu. Myslím si, že se rok vyplatilo čekat, protože návštěvníci budou nadšení, o tom jsem přesvědčena," přibližuje ředitelka Muzea Karlovy Vary Lenka Zubačová.
Výstava představí ukázky tradičních řezbovaných loutek kočovných marionetářů, loutky modelované z massy i soustružené loutky a hračky , některé jsou jedinečné, vytvořené pro konkrétní originální loutková divadla s ručně malovanými kulisami, jiné jsou sériově vyráběné pro tištěná divadla s mnohými proměnami litografických kulis
"V karlovarském muzeu vystavujeme jen část naší sbírky. Jsou zde historické loutky a kulisy z divadel kočovných marionetářů, velká část rodinných loutkových divadel a ukázky firemní i soukromé umělecké loutkářské produkce v první polovině 20.století," říká Marie Jirásková.
Výroba loutek patřila k české tradici. V průběhu staletí se obliba loutek měnila, obdobím největšího rozkvětu byl konec 19. a první polovina 20. století, kdy se loutkové divadlo těšilo velkému zájmu a patřilo k oblíbeným kratochvílím.
Tradice loutek a divadel začíná u vyřezávaných loutek kočovných marionetářů, kteří putovali od vesničky k vesničce ve vozech a hráli ve skládací scéně v sálech hostinců. Někdy si je zvala šlechta a nechávala si vyřezávat loutky pro vlastní potěchu. Od konce 19. století začala vznikat spolková loutková divadla často s pravidelným provozem. Nejprve užívala stejných loutek a kulis jako kočovní marionetáři, později se na jejich výrobu začaly specializovat firmy a dílny. Koncem dvacátých let minulého století hrálo pravidelně na území tehdejší první Československé republiky na dva a půl tisíce evidovaných souborů spolkových a školních divadel. Loutkářský průmysl byl tehdy poměrně rozsáhlý.
"Co se týče rodinných divadel a jejich průmyslové produkce, máme ucelenou sbírku, obsahuje ukázky všech typů loutek a divadel, které vznikly v období první poloviny 20. století. Sbírku jsme v poslední době obohatili o několik historizujích německých divadel, která produkci českých rodinných divadel předcházela a především o loutky z tak zvaných uměleckých scén a spolkového divadla z období moderny a avantgardy meziválečného období," přibližuje Jirásková.
Výstava potrvá do konce února následujícího roku. V jejím průběhu se bude konat řada doprovodných akcí. Na polovinu prosince muzeum chystá křest knihy Marie Jiráskové a Pavla Jiráska Loutka a moderna a po Novém roce to budou tvůrčí dílny pro děti s názvem Udělej si své divadlo, Vyrob si loutku a Proměna loutky….
Rok konání:
2011
Autor vyýstavy:
koncepce Marie a Pavel Jiráskovi, Brno
Organizátor:
Muzeum Karlovy Vary
Informátoři: Pavel Jirásek, Brno, prosinec 2012

Související Pojmy

Související Obrázky

Karlovy Vary, Muzeum, výstava Klauni, čerti, Kašpaři, foto 2,  2011-2012
Karlovy Vary, Muzeum, výstava Klauni, čerti, Kašpaři, foto 3, 2011-2012
Karlovy Vary, Muzeum, výstava Klauni, čerti, Kašpaři, foto 4, 2011-2012
Karlovy Vary, Muzeum, výstava Klauni, čerti, Kašpaři, foto 5, 2011-2012
Karlovy Vary, Muzeum, výstava Klauni, čerti, Kašpaři, foto 6, 2011-2012
Karlovy Vary, Muzeum, výstava Klauni, čerti, Kašpaři, foto 7, 2011-2012
Karlovy Vary, výstava Klauni, čerti, Kašpaři, Muzeum Karlovy Vary - plakát, 2011-2012
Karlovy Vary, výstava Klauni, čerti, Kašpaři, Muzeum Karlovy Vary, foto 1, 2011-2012
Karlovy Vary, výstava Klauni, čerti, Kašpaři, Muzeum Karlovy Vary, foto 8, 2011-2012


Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':
Karlovy Vary, výstava Klauni, čerti, Kašpaři, Muzeum Karlovy Vary - plakát, 2011-2012
Karlovy Vary, Muzeum, výstava Klauni, čerti, Kašpaři, foto 2,  2011-2012
Karlovy Vary, výstava Klauni, čerti, Kašpaři, Muzeum Karlovy Vary, foto 8, 2011-2012