Databáze českého amatérského divadla

Texty: Karolinka, Libor Křenek: Divadelní soubor Jana Honsy po létech v klubu. Karolinský zpravodaj 2003, č. 2, s. 2-3.

Divadelní soubor Jana Honsy po létech v klubu.

15. března 2003 v devatenáct hodin se uskuteční v sále Divadla Karolinka premiéra hry bří Mrštíků „Maryša“. Tak zněl text zvacího plakátu, na němž dominovala postava Jarky Himmerové v roli Maryši. Lidé nevěřícně kroutili hlavami ...“že by se dali zase dohromady a hráli opět v klubu?“ A my nyní můžeme jen konstatovat ...“ ano stalo se!“ Stalo se díky velké vstřícnosti paní Marie Chovanečkové a velké chuti ostatních aktérů vrátit tradice amatérského divadla do prostor, na něž byli členové, občané a diváci léta uvyklí.
Od nápadu k realizaci uběhla dlouhá cesta. Nejprve najít společnou řeč, režiséra, hru a hlavně herce. Vše se nakonec podařilo. Režii doporučil Dr. Plešák a režisérem se stal od prvních kontaktů sympaťák, rodem z Pržna, Martin Františák. Ten taky vybral titul a zbývalo jej naplnit herce. Pomohli kolegové ze Vsetína, když pomineme Mirka Urubka, který v souboru J. Honsy působí léta, pak jednoznačným přínosem se stal Martin Metelka i se svou, dnes již ženou, Michalkou. Z Halenkova hraje slečna Himmerová (i když ta působí i ve vsetínském divadelním souboru Gymnázia T.G.M.), dále paní Daniela Hanáková, nám důvěrně známá z tisku jako královna Bolka Polívky, Jenda Václavík také z Halenkova a rekruti z Jasénky. Bez nich by nebylo v Maryši onoho půvabu zpěvného a pohybového a nakonec i vtipného textového glosování. Ostatní zůstali místní, i když jste si jejich jména mohli přečíst na již zmiňovaných plakátech, jen v krátkosti je vzpomenu. Jsou to Marie Chovanečková, Dana Králíková, Marie Šustková, Zdenka Pinkavová, Josef Vrážel, René Vrchovský, Josef Kret, Libor Křenek a Jasenčané Martin Šedlbauer, Pavel Ress, Jiří Greipel, Michal Božek, Tomáš Kořenek, Jan Metelka a Martin Bělíček. Za realizaci je třeba poděkovat též i mimo zmiňované Divadlo, závodu Crystalex a.s. a ZV Odborového svazu a.s. Karolinka a MěÚ Karolinka.
Jelikož člověk je od přírody tvor soutěživý a nejinak se chovají i ochotníci i my jsme inscenaci, jejíž premiéra před beznadějně vyprodaným sálem proběhla velmi úspěšně, přihlásili do krajové přehlídky, která se konala 30. března v Otrokovicích.
O přízeň poroty, která pracovala ve složení PhDr. Vít Závodský, Ing. Dušan Zakopal, Mgr. Roman Švehlík a Jiří Glosser se ucházelo celkem šest souborů. Dva ze Vsetína, Karolinky, Otrokovic, Ostrožské Nové Vsi a Ostravy, a to ve dnech 28. až 30. března a její slavnostní vyhodnocení dopadlo pro náš soubor nad všechna očekávání.
V této vynikající konkurenci byla naše inscenace jako jediná nominována na Národní přehlídku činoherních a hudebních divadel s názvem „Divadelní Třebíč“, odkud nejlepší soubory postupují na Jiráskův Hronov. Zároveň porota doporučila naši hru na Národní přehlídku „Krakonošův podzim“ ve Vysokém nad Jizerou. Tento úspěch se souboru podařil naposled před zhruba 18 léty.
Za zmínku jistě stojí i fakt , že soubor obdržel tři ocenění za herecké výkony, které obdrželi Mirek Urubek za roli Lízala , Martin Metelka v roli Francka a Libor Křenek za postavu Vávry. V ženských hereckých výkonech pak excelovaly Jaroslava Himmerová v roli Maryši a Daniela Hanáková v postavě Strouhalky. Velmi uctivě a s uznáním se hovořilo i o dalších postavách - Lízalky, Horačky, babičky a ostatních včetně rekrutů. Stručně - porota měla jisté výhrady, ale závěr vyzněl tak, že pochvalu získal každý. A i já bych chtěl poděkovat těm, které vidět není, a přesto by tento úspěch bez nich nebyl. Technikům Vrážlovi a Vrchovskému, nápovědě Pinkavové, Honzovi Václavíkovi, který kromě toho že hrál, ještě svítil, staral se o zvuk, realizoval plakát a program, Jitce Šarmanové za nezměrné úsilí při malování scény. Závěrem chci říci: „Jsme na startu. Ať úspěšně dorazíme ve zdraví a bez fyzické či psychické újmy do cíle. Zlomme si vaz!“
Libor Křenek
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':