Databáze českého amatérského divadla

Texty: STROTZER, Milan: Lounské divadlení 2008 aneb Absolutorium pro všechny - Nájemníci pana Swana aneb Habaďůra. AS 2008, č. 2.

TMA divadlo z Terezína se zaskvělo na lounských divadelních prknech v situační záměnové komedii Michaela Cooneyho Nájemníci pana Swana aneb Habaďůra. Cooneyho komedie je z rodu well made play (dobře napsaná hra). Jde o nepřetržitý řetězec nesčetných situací a záměn, jehož výchozím bodem je ztráta zaměstnání a následné podvody pana Swana na sociálním úřadu a odtud plynoucí neoprávněné pobírání nejrůznějších sociálních dávek za nájemníky jeho domu, které se snaží zamaskovat jak před úředníky, tak před manželkou a dalšími aktéry příběhu. Stále se komplikující situace vyžadují přesné členění a budování jednotlivých sekvencí hry a vedení herců k jednání ve stále složitějších okolnostech. To se daří režisérce Evě Andělové měrou vrchovatou (cena za nejlepší režii), ale také takřka všem členům hereckého souboru. Cooney předurčuje ústřední postavu pana Swana jako hlavní hybnou sílu veškerého dění a klade tak na jejího představitele nezměrné nároky. Úspěch terezínské inscenace tkví mj. v tom, že má pro představitele pana Swana Martina Soudského, herce, který jim může dostát (cena za nejlepší mužský herecký výkon). Soubor vládne možnostmi dobrého typového obsazení všech dalších postav hry. Má výborného Františka Hose na roli kontrolora sociálního úřadu (cena), nadprůměrné herecké výkony předvedli Miroslav Letafka v roli Normana Bassetta, Jaroslav Legner jako strýček George a Alice Kundrátová coby vedoucí kontrolorka Ms. Cowperová (čestná uznání).
Velice zdařilá inscenace získala nominaci na celostátní přehlídku. K dokonalosti jí chybí důkladnější zpracování scénické výpravy a v souvislosti s tím vyřešení scén s odvážením domnělého nebožtíka. Nahrazení herce figurínou je poněkud nešikovné, především však vybočuje z jinak stylově čistého jevištního tvaru (cena za nejlepší inscenaci). Nájemníci pana Swana si krom všech již zmíněných ocenění odvezli i cenu diváků.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':