Databáze českého amatérského divadla

Texty: Horažďovice, ObP, Ludvík Pouza: V Horažďovicích startuje již 26. divadelní přehlídka. Klatovský deník

V Horažďovicích startuje již 26. divadelní přehlídka

Drdovsky laděná satirická komedie Zdeňka Kozáka Zapeklitá komedie aneb Kdosi brousí nad Paďousy, která je určena především dospělým divákům (i když v ní hrají nadpřirozené bytosti.) zahájí dnes večer (12.3. od 19.30 hodin) XXVI. Západočeskou oblastní přehlídku amatérských souborů v Horažďovicích.
„Po vzoru drdovských komedií autor vytvořil vtipnou jevištní podívanou s písničkami, která nám, hercům, skýtá lákavé role svérázných a charakterově plastických postav a divákům pohodový divadelní zážitek. Myslíme si, že se nám představení vydařilo, a tak ho nabídneme divákům i při oblastní postupové přehlídce,“ popisuje režisérka Andrea Kazdová.
„Letošní ročník přehlídky je nějaký začarovaný. Nejdříve jsme měli problémy s obsazením členů poroty, pak jsme museli několikrát měnit samotný program, protože některé soubory buď nevystoupí, a nebo musely změnit čas svého účinkování, což nám všem, kteří se na přípravách přehlídky podílejí, opravdu zamotalo hlavu,“ říká organizátor, místopředseda SČDO Vlastimil Ondráček.
Přehlídku budou Horažďovice hostit až do neděle a příznivci ochotnického divadla se mají nač těšit.
„Divadelní soubor TYJÁTR Horažďovice se horažďovické přehlídky účastní od roku 1982, kdy uvedl Tylova Strakonického dudáka.V následujících letech zde vystoupil například s představením Dalskabáty, hříšná ves, Babička, Brouk v hlavě, Pan Pickwik, Hrobka s vyhlídkou a v loňském roce s představením Úžasná svatba,“ představuje soubor Ondráček.
Pátek
V pátek bude Kulturní dům v Horažďovicích patřit Divadelnímu studiu D 3 Karlovy Vary. „Na programu bude mít od 19.30 hodin hru Nejbláznivěší sen. Západočeských divadelních přehlídek se tento soubor zúčastňuje od jejich vzniku. V roce 1979 na první horažďovické přehlídce uvedlo hru V W Balada z hadrů. Až do roku 2008 se zúčastnilo přehlídky v Horažďovicích 21 krát. Soubor chyběl jen v letech 1991, 1993, 1995 a 2005,“ pokračuje nestor ochotníků.
Sobota
V sobotu v 10 hodin dopoledne měl v programu vystoupit plzeňský divadelní soubor Ludvíci. „Na poslední chvíli však svoji účast odvolali, a tak zde vystoupí s představením pohádky Perníková chaloupka - jako host TEATR RAJDO Mlázovy,“ informuje ředitelka kulturního zařízení v Horažďovicích Libuše Mužíková.
Sobotní program bude pokračovat ve 13.30 hodin hrou Garden párty jen pro zvané, kterou přiveze další plzeňský soubor Žumbera.
„Divadelní spolek Žumbera Plzeň se přehlídky poprvé zúčastnil s textem Slavomíra Mrožka Šťastná událost. Další jeho účasti byly na přehlídce v letech 1998, 1999, 2001, 2002, 2005, 2006, 2007. Poslední inscenací souboru byl text Liz Lochhacad Perfekt Days. Letos uvidíme první režii nové členky souboru Petry Bartičkové,“ upozorňuje tajemnice svazu Hana Šiková.
V 16. 30 hodin v Horažďovicích uvidíme hru Soví zpěv, kterou do města pod Práchní přiveze karlovarské Studio Dagmar. To zde vystoupí letos jako host přehlídky.
Od 19.30 hodin je na programu inscenace Rukojmí, kterou uvede divadelní soubor Trosky Kraslice.
Neděle
Neděle se postará o programovou perlu. Na divadelní přehlídce uvidíme po dlouhé době klasické dílo Aloise Jiráska – Lucerna v nastudování divadelního spolku Jezírko Plzeň.
„Divadelní spolek Jezírko Plzeň se poprvé objevil na horažďovické přehlídce s pohádkou Oldřicha Daňka Zvířátka a Petrovští v režii Jaroslava Páry, jako nesoutěžní představení. První soutěží představení v roce 2006 byla hra Miroslava Horníčka Slaměný klobouk, v roce 2007 opět předloha Miroslava Horníčka Dva muži v šachu a v roce 2008 Oldřich Daněk Kulhavý mezek aneb Výbuch na jičínském zámku,“ doplnil informace Vlastimil Ondráček.
V porotě zasedne tentokrát dramaturgyně Divadla J. K. Tyla Plzeň Máša Caltová, divadelní režisér František Hromada a divadelní režisér Divadla J. K. Tyla v Plzni Martin Vokoun.

Související Osobnosti

Související Ročníky přehlídek

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':