Databáze českého amatérského divadla

Texty: SCHEJBAL, Milan: Kdo rozšířil fámu, že Jirkovi Fréharovi je sedmdesát? AS 2007, č. 6

Kdo rozšířil fámu, že Jirkovi Fréharovi je sedmdesát…?


Ať přijdete do kteréhokoli klubu profesionálního divadla v Čechách či na Moravě (a že jich je!), určitě tam budou znát Jirku Fréhara. Režíroval snad úplně všude a všude zanechal svou stopu. Miluje divadlo jako málokdo. Má ten krásný dar, že se vždy bezmezně zamiluje do hry, kterou právě režíruje a dokáže, v tom dobrém slova smyslu, do této hry „zblbnout“ i všechny ostatní. Ne nadarmo se mu s velmi laskavým a obdivným nádechem začalo říkat Pionýr. Znám Jirku a vím, že jeho láska k divadlu zahrnuje stejně tak profesionály jako amatéry. V tom opravdu rozdíly nedělá.
Se stejnou vervou jako režíruje, vedl například několik let jako jeden z hlavních lektorů Klub (tehdy ještě jenom) mladých divadelníků na Jiráskově Hronově. Setkání s ním byl opravdový zážitek, a to nejen pro frekventanty, ale pro všechny kolem. Ono se každý den nevidí, jak lektor rozebírá se svými posluchači do časných ranních hodin problémy divadla a na brzké rozcvičce je pak první, ale sám. Ostatní se začínají velmi unaveni trousit až mnohem později. Tuto příslovečnou vitalitu a nezdolnost jsme obdivovali již tehdy. Problém je, že mu zůstaly i do dnešních dnů. Že je Jirkovi už sedmdesát, tomu prostě nevěřím. Jirko, až Ti těch sedmdesát opravdu bude, tak to spolu pořádně oslavíme!
Prozatím přeju Tobě i nám ostatním, aby se Ti hodně dařilo a zůstal jsi, jaký jsi.
Milan Schejbal

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':