Databáze českého amatérského divadla

Texty: Miškovice, část mč. Praha-Čakovice, J. Krákorová: Ochotnické divadlo - DO SDH (Hasiči)

MIŠKOVICE

Sbor dobrovolných hasičů byl v období 1. republiky a protektorátu nejen nositelem spolkové činnosti, ale i organizátorem kulturní činnosti. Díky sboru fungoval v obci ochotnický spolek , který byl schopný během jedné sezóny nacvičit i jedenáct her, které byly úspěšně a s velkým nadšením všech účinkujících odehrány. Hrála se např. Maryša, Na letním bytě, Třetí zvonění. Konala se i zájezdní představení, na kterých se hrála veselohra Grand hotel Nevada. Mezi členy tohoto souboru patřili např. J.Buzek, ten byl nejen hercem, ale také uznávaným režisérem tohoto spolku. Dále to byl J. Krištof, výjimečný herecký talent, kterého lákali i do profesionálního divadla. Byl dobrý nejen herecky, ale jako kadeřník byl i výborným maskérem a výrobcem paruk. K ,,ansámblu“ patřili ještě L.Zíma, J.Vyhnálek, J.Pěkný, A.Nevím a další. Koncem padesátých a počátkem šedesátých let dvacátého století měly Miškovice také úspěšný loutkový divadelní soubor, který vedl pan Gruzska.

KRÁKOROVÁ, Jaroslava, ŘEHÁKOVÁ, Renáta Čakovice, Miškovice a Třeboradice
(ISBN 80-237-3945-X, nakladatelství Ivo Železný, vyšla v roce 2005)
Str. 95, 108-109, 121, 125, fotografie z Archivu hl.m. Prahy na Chodovci a ze sbírek občanů (pí. Veverková, Hájková, Málková, JUDr. Krištof aj…)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':