Databáze českého amatérského divadla

Texty: Letmé vzpomínky na Sakotran

Vznik Sakotranu zachází na léto roku 1959, kdy se sešli Jura Drásal, Lída Urbanová, Dráža Calová a Vašek Kitzberger na dolním splavu. Slovo dalo slovo a malá parta divadla Sakokatra byla tu. Dali jsme dohromady pár black outů, písniček a skečů, se kterými jsme vystupovali v závodním klubu při různých příležitostech. Do party přišel ještě Jarda Novák, který zprvu chtěl dělat jenom kulisáka. Naši činnost přerušil povolávací rozkaz na vojnu koncem října.
Aktivita znovu začala po návratu z vojny, kdy Franta Koryčanský převzal otěže organizačního vedoucího a Vašek Kitzberger uměleckého. Mezitím ale Láďa Šretr založil s Honzou Volkem jiný soubor R.U.M. (Radost - úsměv - mládí). Brzo jsme poznali, že vedle sebe nemůžeme úspěšně vegetovat a na společné schůzce došlo ke sloučení obou souborů pod názvem SAKOTRAN (Satirický kolektiv Tranzistorák)
Záhy jsme zjistili, že koncepce skečů, blac outů a písniček nestačí, a tak jsem se vydali se Zdeňkem Koryčanským do Ostravy, kde šéfa krajského podniku pro film, divadlo a estrády dělal Karel Bartovský, bývalý šéf souboru Permon, v němž jsem pod jeho vedením působil. Karel nám svěřil svou hru "Svatí pochodují". Bylo nás málo, a tak do souboru přišli noví lidé. Jarda Holub, Jan Kořínek, Zdena Márošijová, Věra Panáčková a Erika Pravdiková. A Jardu Nováka vystřídal v roli kulisáka Honza Vojkůvka a Jarda začal hrát. Nejprve epizoidní role, ale potom stále větší a nakonec patřil k nejlepším hercům souboru. Na premiéru "Svatých"přijel sám Bartoníček s manželkou, bývalou zpěvačkou, a byl velmi spokojený. Během času se také odehrálo několik souborových svateb.
"Svatí" měli úspěch i v širším okolí. Dotáhli jsme to dokonce do Prahy, do bruselského pavilonu v rámci kultury všech Tesel v republice. Narvaný sál se upřímně bavil. Co si přát víc. Sakotran se také stal zásobárnou SASu. Stálá amatérská scéna měla mladých lidí nedostatek a díky tomu jsme mohli hrát i v Shakespearovi.
V roce 1967 jsme se Zdenkem Koryčanským ze Sakotranu odešli kvůli stavbám rodinných domů. Ale přišli tam noví lidé a hráli až do zákazu Sakotranu v roce 1969. A tím skončila slavná éra souboru mladých, v jehož repertoáru nechyběla politická satira.
Vašek Kitzberger
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':