Databáze českého amatérského divadla

Texty: ČÍHAL, Jan: Poznámky k experimentujícímu divadlu. AS 2008, č. 6

Poznámky k experimentujícímu divadlu

Honza Číhal, ředitel, režisér a herec Bílého divadla z Ostravy

Bílé divadlo neví, co je experimentující divadlo – ale ví, co je divadlo tady a teď!
Ve svých dvacetipěti letech, v roce 1970, jsem asi věděl, co je experimentální divadlo, tehdy jsme hráli představení TĚLA – fyzické divadlo, texty Marijengofa, Bělého, Dupreye a Knihu Jobovu – a protože všichni říkali, že je to příliš experimentální, tak jsem rovnou založil v Ostravě v DK VŽKG, což byl v té době náš zřizovatel, festival experimentálního divadla Generace, na kterém tehdy hrály, tehdy velmi avantgardní, soubory jako brněnský Quidam, pražské Divadlo na okraji... Ve druhém ročníku sehrálo Act studio – tak se jmenoval tehdejší můj soubor, představení Mysteria a malé hry, které vzniklo nad složeninou textů J. Durycha, P. Weisse, I. Svitáka. Za toto velmi experimentální představení jsme byli z kulturního domu vyhozeni.
V dnešní době je spousta experimentujících divadel, je mezi nimi spousta velkých oficiálních scén (německé divadlo činoherní i operní atd.), experimentuje pohybové divadlo, výtvarné divadlo, taneční divadlo, ale: pod název experimentující divadlo se v dnešní době vejde skoro všechno (samozřejmě vynechme komerční divadlo).

Mé poznámky k experimentujícímu divadlu:
Nelze se ohlížet na diváka – ale je nutné vědomí zodpovědnosti – chci něco říct – musím to říct!
Někde MEZI nebo JINDE... otevřít se náhodě a publiku...
Totální setkání – hledání netypických kontaktů s diváky...
Za všemi „šílenostmi“ je červená nit existenciální výzvy po smyslu života a odpovědnosti ve světě...
Prolínání divadla, performance a setkání – spíše než o představení jde o jedinečnou UDÁLOST...
Obraz se stává realitou – riziko pro obě strany – ta nejistota, zda se lidé otevřou a budou umět vzít situaci v celé její divadelní i nedivadelní složitosti a jedinečnosti setkání...
Já bych ty festivaly EXPERIMENTÁLNÍHO, EXPERIMENTUJÍCÍHO, ALTERNATIVNÍHO divadla nijak nenazýval, neoznačoval, ať se vyhraní účastněnými soubory nebo prostorem!
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':