Databáze českého amatérského divadla

Texty: Jan Strejcovský: Výběr představení

Odkud vedly cesty soutěžních inscenací do Vysokého nad Jizerou

(Malé statistické rozjímání v pokoji 204, spojené s přehrabováním spousty popsaných papírů.)
Program XXXIII. Krakonošova divadelního podzimu, národní přehlídky venkovských divadelních souborů byl sestaven na jednání programové rady, která se uskutečnila ve středu 5. června v pražské Artamě. Programová rada přijala bez výhrad všech pět nominovaných inscenací a další čtyři inscenace vybrala do programu ze sedmi inscenací doporučených.
Kraj středočeský měl svoji postupovou přehlídku letos opět v Sadské v okrese Nymburk. V porotě přehlídky s názvem Klicperovy divadelní dny zasedl Zdeněk Fürst, Eduard Havránek, Josef Horák a František Tomášek. Přehlídky se zúčastnilo šest soutěžních souborů a jeden host. Porota nominovala k postupu na Krakonošův divadelní podzim soubor MRSŤA PRSŤA Kouřim s inscenací složenou ze dvou aktovek – Od La Platy k Fergussonu + Romeo Julie a tak dál. Dále doporučila k výběru inscenaci DS Vojan Libice nad Cidlinou Pekelný mariáš a inscenaci DS TJ Sokol Lázně Toušeň Dubová zátka. V soutěžní části přehlídky v Sadské pak ještě vystoupily soubory: Zornice Maršovice s inscenací R.U.R. 2002, DS Blaník Načeradec s Dívčí válkou a OVJ Komenský Chocerady s inscenací Jak šel čas.
Odborná porota západočeské divadelní přehlídky Žlutické divadelní léto, tedy přehlídky pro kraj karlovarský a plzeňský, zasedla ve složení Marie Caltová, Jana Halířová a Vladimír Zajíc a vybírala z programu složeného ze sedmi soutěžních inscenací. K postupu doporučila inscenaci Divadelního souboru Žlutičan Domu kultury ve Žluticích Otylka a inscenaci Divadelního souboru Štace Kaznějov Fraškohrátky. Přehlídky se dále zúčastnil Divadelní soubor OB Poběžovice s hrou Jiřího Hubače Generálka, Divadelní soubor TRUS Trnová s Cimrmanovým Dobytím severního pólu, Divadelní soubor MKZ Horšovský Týn s hrou Aldo Nicolaje Černí jako kanáři, Spolek divadelních ochotníků v Radnicích s hrou Johna Patricka Rajčatům se letos nedaří a Divadelní soubor MLASK Manětín s hrou Antonína Procházky Hledám děvče pro boogie woogie.
V Josefově Dole se i letos konalo Josefodolské divadelní jaro. Tedy postupová přehlídky pro soubory sídlící na severu Čech. Porota pracovala ve složení Ilja Bureš, Rudolf Felzmann a Jaromír Kejzlar a vybírala ze čtyř soutěžních inscenací, z nichž přímo k postupu nominovala inscenaci Divadelního spolku Havlíček Zákupy Tři v tom. O možnost postupu na Krakonošův divadelní podzim se dále ucházely soubory: DS Krakonoš Vysoké nad Jizerou s inscenací Axela Breidahla Vzbouření v ústavu šlechtičen, DS Pikart Uštěk se Smočkovým Podivným odpolednem Dr. Zvonka Burkeho a DS J.J. Kolár Poniklá s inscenací Miloše Gerstnera Chudák strejček Jáchym.
I v letošním roce početně nejobsazenější přehlídkou byl Hanácký divadelní máj. Měl ve svém programu deset soutěžních inscenací, z nichž odborná porota ve složení Tomáš Kraucher, Martina Musilová a Karel Semerád nominovala do programu Krakonošova divadelního podzimu inscenaci DS Kozlovice Brouk v hlavě a doporučila k jednání programové rady další dvě inscenace: Dovolenou s rizikem D.E.B.A.K.L.u Boleradice a Babičku Dobronínských Zmatkařů. V soutěžní části přehlídky dále vystoupily tyto soubory: DS Klyh při TJ Sokol Lysice s komedií Georgese Feydeaua Ten, kdo utře nos, DS při Obecním úřadu Výr s Čechovou Dívčí válkou, DS NA Štaci Němčice nad Hanou s inscenací Michala Čundrleho O Pedrovi, Divadelní spoubor J.K. Tyl Brodek u Přerova s představením složeným ze dvou aktovek – Já jsem Herbert a Až se ucho utrhne, Divadlo Antonína Vorla z Křenovic s komedií Ray Cooneyho 1+1=3, DS MSKS z Velkých Opatovic s inscenací Alejandra Casona Stromy umírají vstoje a Divadlo Dostavník Přerov s hudební komedií Zdeňka Hilberta Robin Hood aneb Jak to bylo doopravdy?!.
Třešťské divadelní jaro mělo ve svém programu pouze jednu inscenaci, která byla v části programu, ze které se vybíralo pro postup na Krakonošův divadelní podzim. Byla jí inscenace Ořechovského divadla z Ořechova u Brna Po všem hovno, po včelách med. Tuto inscenaci porota ve složení Josef Brůček, Majka Kotisová a Vladimír Zajíc nominovali do programu letošní národní přehlídky venkovských divadelních souborů.
Nováčkem mezi letošními přehlídkami byla přehlídka Štividlo ve Štítině. V porotě zde zasedli Václav Klemens, Václav Müller, Ludmila Štědrá a Ladislav Vrchovský a vybírali z pěti soutěžních inscenací. K postupu přímo nominovali inscenaci DS ŠAMU Štítina S tvojí dcerou ne a zároveň doporučili k postupu DS CHAOS z Valašské Bystřice s inscenací Penzion Schöller. Dalšími soubory, které na této přehlídce usilovaly o postup na Krakonošův divadelní podzim byly Divadelní spolek Kotouč Štramberk s inscenací Truchliví pozůstalí, DS Velkopolomské hvězdy Velká Polom s Broukem v hlavě a Soubor Ovečky z Těškovic s inscenací Zkoušky čerta Belínka.
V celkovém výčtu přehlídek mi dovolte ještě jmenovat dvě soutěžní přehlídky, které se sice uskutečnily, ale z jejichž programu nevzešel žádný návrh pro jednání programové rady. Jsou to přehlídka v Dolanech a Otrokovická forbína. Zároveň je myslím potřeba zmínit i přehlídku Vyšebrodské divadelní dny, která se bohužel nekonala, protože do soutěžní části se přihlásil pouze jeden jediný soubor.
A když to teď všechno podtrhnu a sečtu, vyjde mi, že program letošního ročníku Krakonošova divadelního podzimu byl sestaven ze třiceti osmi představení odehraných v soutěžních částech osmi postupových přehlídek. Suma sumárum je to o deset představení víc než loni a zároveň počet krajových přehlídek se rozrostl o dvě, byť na druhou stranu ze dvou přehlídek nevzešel žádný návrh.
(A to už je teď z pokoje 204 ubytovacího zařízení České spořitelny opravdu všechno. Letím s disketou za Pepou, aby se tyto strohé statistické údaje objevily včas ve čtvrtém čísle Větrníku.)
Jan Strejcovský
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':