Databáze českého amatérského divadla

Texty: Kopřivnice: Přehlídka studentských divadel slibuje zajímavé hry čtyř souborů, 1998

Pět studentských divadel místo loňských tří souborů, se mělo podle původních plánů představit na letošním, již druhém ročníku přehlídky studentských divadel, pořádané kulturním domem Ludvík Moravia dvaadvacátého května. Nakonec jich diváci ovšem uvidí o jedno méně, neboť Divadelní soubor Radima Juny aneb Studentské divadlo třetího věku, se svou zdařilou parodií na americký seriál Pobřežní hlídka, svou účast odřekl.
Jako první se po začátku přehlídky, který je plánován na půl pátou odpoledne, představí divadelní spolek Prkno z Veverské Bitýšky. Soubor, který sám sebe prezentuje jako ’silně amatérský’, zahraje hru, kterou si možná diváci pamatují již z loňského ročníku přehlídky, a to Hru na Zuzanku známého scenáristy Miloše Macourka. Představení je o narození, životě a smrti člověka s nesmyslným či chaotickým přístupem a pohledem na svět kolem sebe. S touto hrou se Prkno účastnilo také několika soutěží a postoupilo na přehlídku Šrámkův Písek.
Poté by se na pódiu měli objevit studenti kvarty a kvinty příborského gymnázia, kteří by se mohli stát pokračovateli skupiny Michala Sopucha, která letos gymnázium opustí. Jejich divadelní představení Minikomedie je složeno z výstupů Kleštěnec z pralesa, Žárlivý břichomluvec, Reinkarnování, Dítě století, Drama v paláci Borgiů, Robinsonova láska a Opilcovo dítě. Autorem všech těchto krátkých skečů je francouzský spisovatel Pierre-Henri Cami, který často užívá slovní hříčky, černý humor nebo kontrast naprosto nesourodých postav.
Třetím divadlem, které v rámci přehlídky vystoupí, bude G-Divadlo z Ostravy. Divadlo je souborem dramacentra tamního domu dětí a mládeže. Jeho členové zahrají v Kopřivnici asi čtyřicetiminutové pásmo anglických pohádkových a nonsensových textů, nazvané Čaj o páté.
Posledním souborem, který letos na přehlídce vystoupí bude Divadelní skupina MS. Tu místní diváci dobře znají, nejen z loňského ročníku přehlídky a letního Štramberkování, kde vystupovali s hrou Dobytku smíchu netřeba, ale také například z jejich literárních koláží v novojičínské kavárně Knihotoč. Tentokrát tříčlenné divadlo v premiéře představí hru K. P. Prudkova - Triumf ctnosti. Její autor by mohl být přirovnán k českému publiku dobře známému Járovi Cimrmanovi.
Bez zajímavosti není jistě ani fakt, že lídr skupiny Michal Sopuch před časem v rozhovoru pro Kopřivnické noviny nevyloučil možnost, že jde o vůbec poslední hru, kterou toto divadlo nastuduje.
Celá přehlídka je čistě nesoutěžní a neuvažuje se ani o zavedení diváckého hlasování. „V loňském roce akci navštívilo asi jen třicet lidí a nepředpokládáme, že by byl nárůst zájmu více než čtyřnásobný. Proto bude přehlídka probíhat v malém hudebním salónku pro sto dvacet diváků. Pokud by ale byl zájem skutečně větší, můžeme přesunout přehlídku do kinosálu,“ řekl dramaturg studentské divadelní přehlídky Jiří Cachnín.
Také v případě, že by docházelo k časovým skluzům se počítá s tím, že je možné přesunout některá představení do jiných prostor kulturního domu a tím zajistit plynulost celého večera přehlídky.
Vstupné je připraveno jak jednotlivé na každé představení, tak na celou přehlídku. „Lístek na jedno představení bude stát dvacet pět korun a všechna čtyři představení lze zhlédnout za šedesát korun,“ uzavřel Cachnín.
Kopřivnické noviny
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':