Databáze českého amatérského divadla

Texty: Krásno, ZDŠ, Stroupežnický: Zvíkovský rarášek, 1961

Vlastně těch rarášků bylo víc než jeden, o němž vypráví klasické hříčka Ladislava Stroupežnického. Našli jsme je ve středu 8. března v šatně pro herce Osvětového domu ve Valašském Meziříčí.
Pobíhali tu v historických krojích, smáli se svému "důstojnému" vzezření a Vráťu Koppa zlobili, že je z něj v roli pážete děvčátko jak lusk! Voněli líčidlem a o trémě nebylo u nás ani potuchy.
"Toť je Mikuláš Dačický z Heslova", představuje nám Mirka Kyšáka jeden "rarášek". Obdivovaný se usměje a ve chvíli už víme, kdo co bude hrát. Je tu mezi námi Kryštof ze Švamberka, jeho manželka Eliška, Petr, Zvíkovský rarášek, klíčnice Salomena, Markéta, Michálek i paní mincmistrová. Teď jsou to děti, ale po chvíli? Opona se otevírá, z dětí se stávají herci a z herců postavy, které pro ně napsal kdysi dávno Ladislav Stroupežnický, autor "Našich furiantů".
Dramatický kroužek ZDŠ ve Valašském Meziříčí - Krásně, za vedení učitelky Věry Hejhalové a pomocnice Pavly Šamánkové, chtěl "vyzkoušet své síly v charakterních rolích. Za tři roky existence dramatický kroužek sehrál tři divadelní hry: "Babičku" od Boženy Němcové v úpravě J. Pleskota, "Pohádku života" od Stanislava Španihela a sovětskou hru J. Trifonova a J. Dikého "Čest oddílu".
Představení bylo sehráno prostě, dětsky, upřímně - vydařilo se! A teď začnou nacvičovat hru "Sůl nad zlato", pohádku, která je pro dětské herce jak stvořená!
Nové Valašsko, březen 1961
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':