Databáze českého amatérského divadla
Texty: Ivan Prašivka: Ochotnické divadlo v Bernarticích nad Odrou. Poodří 2006, č. 3
Ochotnické divadlo v Bernarticích nad Odrou
Obec Bernartice nad Odrou s asi osmi sty obyvateli leží v jihozápadní části novojického okresu na křižovatce silnic z Nového Jičína do Jeseníku nad Odrou a ze Suchdolu nad Odrou do Loučky u Nového Jičína.
Společenský život v obci je velmi pestrý. Během historie zde působily různé spolky od nejstaršího - „Občanské besedy“ z roku 1868 po současné zahrádkáře, hasiče, myslivce a divadelní soubory dětí a dospělých s názvem „Lidová scéna“.
Počátky divadelní ochotnické činnosti v Bernarticích nad Odrou jsou zaznamenány již koncem 19. století. V té době různé zájmové skupiny poznaly, že k obohacení kulturního i národního života velmi napomáhá divadlo.
Kdo režíroval první hry, které se v obci hrály, už asi nikdo nezjistí. Prvním známým organizátorem a režisérem byl místní občan Albín Kunetka. Je známo, že se první hry hrály v šenku hospody čp. 26, kde bylo pro tuto příležitost postaveno provizorní jeviště. Z té doby se zachovala v poměrně dobrém stavu plátěná opona s malovaným historickým motivem na slušné umělecké úrovni. V současné době je opona umístěna v zasedací síni obecního úřadu.
Mezi první písemně dochované hry patří hra „Pastýři“ z roku 1899, kterou sehráli místní studenti. Od roku 1909 do roku 1919 pořádala divadelní představení Venkovská omladina, později až do roku 1947 Sokol a Orel. Materiální podmínky pro činnost divadelníků se podstatně změnily v roce 1933, kdy byl při hostinci „u Klosů čp. 97“ vystavěn taneční sál se stálým jevištěm.
Po únoru 1948 byla v obci založena Osvětová beseda a při ní ochotnický divadelní soubor „Lidová scéna“, do kterého přešla většina ochotníků ze Sokola a Orla. Pro amatérské dovadlo to byla převratná změna, soubor byl dotován z obecních peněz. Vedoucí osobností souboru se stal pan Karel Klos, který byl nejen výborným režisérem, ale i schopným organizátorem.
Nejdříve si ochotníci svépomoci vybavili jeviště a potom se pustili do divadelní práce. V té době se začíná prosazovat nový přístup k výběru her. Hrají se hry jako Strakonický dudák, Radúz a Mahulena, Lucerna a další.
V době politického uvolnění šedesátých let si vedení souboru uvědomuje, že náročnost divadelní dramaturgie vzhledem k televizi stoupá a hledá uměleckou pomoc u profesionálů v Beskydském divadle v Novém Jičíně a v divadle v Olomouci. Pomoc profesionálů byla pro soubor přínosem.
Od roku 1965 organizovala Osvětová beseda společně s divadelním souborem přehlídku amatérského divadla okresu Nový Jičín pro názvem Bernartické divadelní jaro. Tato divadelní přehlídka, které se v prvním ročníků zúčastnilo celkem sedm souborů se konala pravidelně až do roku 1973.
Další aktivitou soboru bylo pořádání meziokresní přehlídky amatérských souboru Nový Jičín – Opava.
V letech 1974 až 1977 se provádí generální přestavba tanečního sálu na kulturní dům. S tím souvisela i modernizace jeviště včetně celého zázemí divadla. Posledním představení na starém jevišti byla hra J. K. Tyla Lesní panna a při příležitosti otevření nového kulturního domu v roce 1978 pak hra F. Kmoch – český muzikant, ve kterém účinkovalo 40 herců včetně dětského hudebního dechového souboru.
Po tragické smrti režiséra Karla Klose v roce 1980 přebírá roli uměleckého vedoucího a režiséra Ivan Prašivka, dlouholetý člen souboru a ředitel zdejší školy.
Soubor dále organizuje meziokresní divadelní festival a obohacuje kulturní život obce obnovováním starých tradičních zvyků, jako „Pochovávání basy“ a podobně. Práce souboru byla několikrát oceněna jak obecním úřadem tak odborem kultury okresního národního výboru. V roce 2004 se soubor zúčastnil krajské divadelní přehlídky vesnických souborů s hrou „Talisman“ a získal cenu diváků i poroty za scénu s přihlédnutím na režii a ocenění za hereckou mužskou roli.
Práce Divadelní souboru Lidová scéna stále pokračuje a v poslední době sehrál několik zajímavých titulů jako jsou – Z českých mlýnů (1998), Mamzelle Nitouche (2000), Talisman (2002 a 2003), Nejkrásnější válka (2004), Perly panny Serafinky (2006). Soubor nevystupuje pouze na místní scéně, ale zajíždí i do okolních obcí.
Součástí divadelního souboru je i dětský divadelní soubor, který spolupracuje s místní školou. V roli vedoucích souboru se zde vystřídali Ivan Prašivka, Jitka Staňková a v současné době soubor vede Jarmila Prašivková. Dětský divadelní soubor vystupuje pravidelně a v minulosti se zúčastňoval i okresní divadelní přehlídky „Kouzelný klobouček“.
Cesta bernartského ochotnického divadla nebyla vždy přímočará, přicházely i chvíle zklamání, ale soubor vždy našel novou sílu a příliv mladých herců ochotných věnovat svůj volný čas této záslužné práci činí soubor stále aktivní. Svou činností se divadelní soubor zapisuje do historie nejen obce, ale i pooderského regionu.
Amatérské divadlo – kolikrát mu byl předpovídán zánik. Bernartští ochotníci tomu nevěří a ve své činnosti dále pokračují.
Ivan Prašivka
Použito materiálu Leopolda Biskupa z Kroniky bernartských ochotníků
Pozn.: Úplný seznam divadelních her v období 1890-1990 je uveden též v knize Bernartice nad Odrou, kterou vydal tamější obecní úřad v roce 1996 (Kapitola nad kronikou bernartických ochotníků, str. 263-267).
Zdroj: Vlastivědný časopis POODŘÍ 3/2006. Pro Databázi ČAD zprostředkoval redaktor Radim Jarošek.
Související Geografické celky
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.