Databáze českého amatérského divadla
Texty: Napajedla, Lysice, Otaslavice, BEZOUŠKOVÁ, Simona: Krajské přehlídky činoherního divadla pro děti s postupem na POPELKU Rakovník 2008 - Němčice nad Hanou – Hanácký divadelní máj. AS 2008, č. 4, s. 46-47.
Němčice nad Hanou – Hanácký divadelní máj
Porota: J. Kodeš, Vl. Zajíc, L. Vrchovský
1. doporučení: Divotadlo Otaslavice – Modré z nebe aneb Nelehký úděl pošťáka
2. doporučení: Klyh při TJ Sokol Lysice – Princezna Pampeliška
Hanáckého divadelního máje se soutěžně zúčastnilo celkem třináct inscenací. Sedm jich bylo adresováno dětem a šest dospělým.V linii pohádek, které soutěžily o postup na národní přehlídku Popelka Rakovník, jsme sice opět zaznamenali texty podprůměrné, nicméně čtyři soubory byly při svém dramaturgickém konání opatrnější a hlavně poučenější.
Odbornou porotu potěšilo, že se objevila i málo hraná pohádka Jaroslava Kvapila Princezna Pampeliška. Inscenace jako celek je spíše kultivovaně vyprávěnou než divadelními prostředky zobrazenou pohádkou. Díky kvalitě textu a osobnímu přístupu každého účinkujícího, z nichž všichni hrají to, čemu opravdu věří, však dokáže zaujmout publikum různých věkových kategorií. Vydá-li se soubor Klyh cestou, na které bude každý na jevišti více hledat smysl svého konání ve vlastním nitru, dosáhne tato inscenace v účinku na diváka ještě většího úspěchu.
Svoje kvality prokázalo i autorské dílo Kateřiny Palátové Modré z nebe aneb Nelehký úděl pošťáka v podání souboru z Otaslavic. Dobrá a smysluplná pohádková předloha z dílny souboru. Pro jevištní ztvárnění zvolili otaslavičtí princip demonstrovaného vyprávění. Nicméně i pro poetiku demonstrace platí to samé co pro jiné styly, a sice to: že na divadle jsou nejdůležitější vztahy mezi postavami neboť z nich vyrůstají situace a ze situací téma, vnitřní smysl příběhu/pohádky. Vztahy a komponovaní situací se zatím objevují pouze v náznaku, jako tušené možnosti.
Divadlu Hanácké obce Prostějov se bohužel nepodařilo jít nad předlohu a přehledněji interpretovat příběh J. Lady a A. Koenigsmarka Byl jednou jeden drak. Na druhou stranu připravil neurážející, poctivě nazkoušené představení, vyznačující se jistou mírou poučenosti (kostým, scéna, písně), představení, které je hrané s chutí a které místy přineslo příjemný a člověčinou vonící herecký výkon – princezna Anka, hraběnka Babáčková.
Divadlo Zd. Štěpánka Napajedla si vybralo text J. Horáka a M. Medkové Zvířátka a loupežnice. Dobrá volba textu, skoro již zapomenutého, a jeho vhodná úprava pro potřeby souboru, to je pozitivum. Problematické zůstalo, jak byl text inscenován. Zvolený princip, který charakterizuje postavy zvířátek (v kostýmu i v hereckém projevu) je vnějškově účelový a odkazuje k divadlu hranému dětmi někdy z první poloviny dvacátého století.
Další soutěžní inscenace: Divadlo A.Vorla Křenovice – Zdeněk Kozák: Čáry báby Cotkytle aneb tři zlaté zuby děda Vševěda, Divadlo Dostavník Přerov – Jaroslav Koloděj: Jak se peklo zadlužilo a co z toho všechno bylo… a Divadelní a loutkový soubor Sokol Kroměříž – František Hrubín: Kráska a zvíře
Podrobněji o všech inscenacích němčické přehlídky se dočtete na www.amaterskascena.cz – viz článek Vladimíra Zajíce Hanácký divadelní máj 2008.
Související Ročníky přehlídek
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.