Databáze českého amatérského divadla

Texty: Libice nad Cidlinou, BEZOUŠKOVÁ, Simona: Krajské přehlídky činoherního divadla pro děti s postupem na POPELKU Rakovník 2008 - Třešť – Třešťské divadelní jaro. AS 2008, č. 4, s. 45.

Třešť – Třešťské divadelní jaro
Porota: Vl. Zajíc, M. Kotisová, J. Brůček
Nominace: DS Vojan Libice nad Cidlinou – Měla babka čtyři jabka
Čtyři pohádky pro věkově nejmladší diváckou adresu z pera Vlastimila Pešky – O koblížkovi, O dědečkovi a kožíšku, O zlé koze a O veliké řepě – připravili Libičtí s chutí, nadhledem a láskou. Laskavost z této inscenace vyzařuje i tehdy, kdy hrdinou je záporák či záporačka, kteří jsou po zásluze potrestáni. Vojan při realizaci této inscenace učinil nový krok: vyměnil výrazové prostředky činohry za prostředky divadla loutkového a nutno podotknout, že je celkem zvládá. Zvolil látkové manekýny velikosti člověka, které si herci navlékají na boty a rukama animují hlavu a tělo. Čtyři pohádky jsou vyprávěny ve třech komunikačních rovinách. Otevření a mezihry na babky a dědky včetně písní jsou činoherní – zde zatím pokulhává temporytmus. Při vyprávění samotných pohádek režisér Vondruška kombinuje ztotožnění herce s postavou přes loutku. Vyznění doplňuje zcizujícími prvky. V realizaci jde o drobná vystupování z loutkové postavy a přestupování do dramatické osoby z ranku činoherního divadla – takže využívá předností obou principů zobrazování. Jistě, ne vždy a každému se daří tento divadelní postup přesně naplňovat, ale významově je smysl celku přesný. Nutno říci, že takto provedené pohádky jsou nejmladšími diváky bez problémů přijímány – dokonce s potlesky na otevřené scéně.
Další soutěžní inscenace: DS Domino DDM Pelhřimov – Sněhurka, nesmrtelná legenda pokračuje, Divadelní studio „V“ Brno – J. Čapek, J. Čadová: Pradědeček a loupežníci a DS NaKop Tyjátr Jihlava – Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':