Databáze českého amatérského divadla

Texty: Lomnice nad Popelkou, BEZOUŠKOVÁ, Simona: Krajské přehlídky činoherního divadla pro děti s postupem na POPELKU Rakovník 2008 - Tanvald – O zlatý člunek města Tanvaldu. AS 2008, č. 4, s. 44.

Tanvald – O zlatý člunek města Tanvaldu
Porota: M. Kotisová, Jiřina Mayová, Štefan Pustai
Bez návrhu
XX. ročníku krajské postupové přehlídky Dospělí dětem v Tanvaldu se letos účastnilo pět souborů, ale jen tři byly přijaty jako soutěžní, neboť zbylé dva nesplňovaly propozice. Přehlídku zahájil soutěžním představením DS J.K.Tyl Lomnice nad Popelkou s pohádkou Jaroslava Koloděje Ježibaby z Babína. Scéna a rekvizity byly velmi dobře připravené k rozehrání pohádkového příběhu. Ten ale zůstal poněkud pod pokličkou, neboť sám text Jaroslava Koloděje je příliš zahlcen všelijakými motivy, které nepřináší žádné významy, nic neřeší a posléze se vytrácí. Pták Ohnivák a liška Ryška K.J. Erbena patří bezesporu ke skvostům české literatury. Text poskytuje nosný příběh i téma. Divadelní soubor Tyl Slaná u Semil však tyto možnosti moc nevyužil. Inscenátoři nevytvořili dostatek prostoru pro dramatičnost situací, chyběly vztahy, kouzlo, tajemství, napětí i láska. Všechno jen jaksi poklidně plynulo a přesto, že protagonisté velmi dobře mluvili, stávalo se slovo jen nezaujatou deklamací. Třetím soutěžním představením byly opět Ježibaby z Babína Jaroslava Koloděje, tentokrát v podání Divadelního souboru J.K. Tyl Josefův Důl. Opět jsme byli svědky poněkud nevzrušivého představení, přestože inscenace se nadpřirozenými bytostmi jen hemžila. Jako by všechno bylo jenom jako, nikomu o nic až tak nešlo, jen splnit požadavek textové předlohy bez vlastního zaujetí. Snad za to mohou ježibaby, že se na letošním soutěžním Tanvaldu moc neurodilo. Nevadí, příští rok bude určitě lépe.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':