Databáze českého amatérského divadla

Texty: ČTK - J. Borovička - 15 let existence div. souboru Ty-já-tr.

Zpráva ČTK 5. 2. 2004:
Výstavou věnovanou své historii a premiérou Čertovských pohádek oslaví o víkendu v pražském divadélku Radar patnáct let existence divadelní soubor Ty-já-tr. Působí při Domě dětí a mládeže Praha 7 a v současnosti v něm účinkují více než dvě stovky dětí a mladých lidí ve věku od čtyř do 23 let. Na domovské scéně v Dejvicích odehrají průměrně dvanáct představení měsíčně.
Soubor Ty-já-tr, který založila Radka Tesárková (a dodnes stojí v jeho čele), má pevné místo v kategorii dětských a mladých divadelních kolektivů v České republice. Mezi jeho úspěchy patří například inscenace Lastibořské hry velikonoční a Knihy džunglí, které reprezentovaly metropoli na národní přehlídce Dětská scéna, stejně jako představení Japonských pohádek, kterou se souborem připravil režisér Noriuki Sawa.
\"Inscenace Snídaně z Prévertovy poezie a Život je hroch z veršů Emanuela Frynty jsme představili na národní přehlídce Wolkerův Prostějov. Tam zaujal i náš zatím nejúspěšnější titul - Beránek měsíc z Morgensternovy poezie, který měl 88 repríz. Ukázky z něj se objevily v dokumentu o překladateli Josefu Hiršalovi, který pro Českou televizi připravila společnost Febio,\" řekla dnes Tesárková ČTK.
Pohádky z košíku a Sen noci svatojánské sehrál soubor na národní přehlídce Popelka Rakovník. Druhé z těchto představení bylo uvedeno i na přehlídce Šrámkův Písek a také v Rakousku. K dalším úspěchům souboru podle Tesárkové patří Zpěvy sladké Francie, Nebezpečné vztahy a Kytice I (Bludička, Vodník a Zlatý kolovrat), která získala hlavní a jedinou Cenu diváků na festivalu Dačická kostka. S inscenacemi obou dílů semaforské Kytice soubor hostoval na otáčivém hledišti v Týně nad Vltavou.
\"Pravidelně spolupracujeme s chlapeckým pěveckým sborem Pueri Gaudentes a dětským pěveckým sborem Radost Praha. Nejvýznamnější společnou prací je inscenace Betlémské hvězdy, kterou soubory pravidelně uvádějí v předvánočním čase. Pětiletou tradici má akce Putování s huculem, kdy po vzoru starých komediantů putuje dvacet našich členů spolu s pěti vedoucími od vesnice k vesnici. Výtěžek z dobrovolného vstupného vždy věnujeme na dobročinné účely,\" dodala Tesárková.
(Jiří Borovička)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':