Databáze českého amatérského divadla

Texty: BEZOUŠKOVÁ, Simona: Krajské přehlídky činoherního divadla pro děti s postupem na POPELKU Rakovník 2007 – Pohádkový mlejnek, Žďár n. Sáz. AS 2007, č. 3, s. 53-54.

Žďár nad Sázavou – Pohádkový mlejnek
1. doporučení: Divadlo Dráček Brno – Zina Hošková: Čert a Káča
Divadlo Dráček není ve Žďáru nováčkem, letos vyzval k autorské spolupráci Zinu Hoškovou, která vyšla ze známých motivů a napsala pohádku Čert a Káča. Vznikla inscenace naznačující tematické zaměření na příběh hubaté Káči, která svou nadměrnou energií odrazuje i zamilovaného ovčáka Jíru, takže jako ženich se přimotá poněkud nešikovný a malinkatý čertík. Káča svou pracovitostí spacifikuje peklo, získá Jíru a ještě pomůže kamarádce Marjánce zbavit se dotěrného Pana správce, který místo vynucené svatby skončí v pekle. Dramaturgický záměr je zřejmý, ale je třeba i v textu přesněji zdůraznit motivy některých činů Káči a Jíry. Hlavní práce je však na režisérovi, aby vedle až předimenzovaných scén s čerty více prokreslil motivace ostatních postav z lidského světa. Ujasnění základní myšlenky o vítězství pracovitosti a poctivosti nad leností a zlem je hlavním úkolem pro dotvoření jinak snaživě připravené inscenace.
Ochotnický divadelní soubor Svatopluk z Hodonína uvedl hříčku Život na mezi, jejíž text pro jeviště podle knihy F.R. Vojíře upravil Rudolf Kovář. Celá inscenace se nesla v nepříliš vzrušivém tempu volně navazujících epizod a písniček, z nichž většině chyběla jasná pointa. Nesporným kladem inscenace bylo široké věkové spektrum hereckého souboru od dětských představitelů přes sympatické herecké mládí až ke zkušeným bardům.
Sympaticky mladé Divadelní studio „V“ Brno uvedlo vlastní verzi Nezbedných pohádek Josefa Lady. Inscenace Nezbedné pohádky o drakovi přes veškerou zcela zjevně pečlivou režijní a pedagogickou práci s herci zůstala celkem efektní podívanou, avšak s přemírou dlouze rozváděných epizod, jimž chyběla vzájemná provázanost, a to především v motivaci jednání postav.
Absolutní divadlo Brno je bohužel dalším, které se soutěžně s jednou inscenací zúčastnilo dvou přehlídek. S Císařovými novými šaty, které podle známé Andersenovy pohádky upravil režisér Miloš Břunda, vystoupilo i v Němčicích nad Hanou.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':