Databáze českého amatérského divadla

Texty: Kouzelný svět dětského divadla 19. století. Výstava Vsetín 2003.

Historii loutkového divadla přibližuje výstava Kouzelný svět dětského divadla 19. století, která dnes začala ve vsetínském Okresním vlastivědném muzeu. Většina exponátů pochází ze sbírky Karla Zelenky z Janovic u Nového Jičína. Návštěvníci uvidí 20 scén s kulisami, scénickými rekvizitami a dekoracemi, včetně loutek z druhé půle 19. století.
Papírová domácí divadélka vyrobil tiskař Josef Scholz z německé Mohuče technikou kamenotisku. Původním majitelem byl Jan Sciebur, který žil v Novém Jičíně a první divadélko koupil svým dětem. Výstava představuje rovněž rozličné scénické výpravy: zámek, gotický sál, umrlčí jeskyni, les či egyptský chrám. Součástí expozice jsou německé scénáře divadelních her, většinou pohádek. Nechybí mezi nimi Popelka a Šépková Růženka, Kouzelná flétny, Vilém Tell a další slavné pohádkové tituly. Výstavu obohacují i marionety z vlastnictví vsetínského loutkového sdružení Kohútek, historické divadelní postavy z počátku 20. století zapůjčilo Valašské Meziříčí.
Koželuha, Ladislav: Výstava ve Vsetíně přibližuje kouzelný svět dětského divadla, www.divadlo.cz
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':