Databáze českého amatérského divadla

Texty: ŠPALKOVÁ, Dominika: Regionální kolo dětského divadla 11. – 13.4. 2008 Hradec Králové - Ve dvě na hruškách. Deník dětské scény 2008, č. 0.

Dvoučlenný soubor jednoho herce Jakuba Maksymova NĚKDO zahrál na krajské přehlídce v Hradci Králové půlhodinové představení Ve dvě na hruškách.
A společně s vedoucí Jarkou Holasovou obdržel cenu za originální autorství. Odtud se také odvinulo rozhodnutí poroty poslat tuto inscenaci na Dětskou scénu v Trutnově.
Dobře čitelné autorství patnáctiletého Jakuba Maksymova se nám zdálo být podivuhodným jevem, hodným zveřejnění na široké divadelní a pedagogické platformě, jakou je Dětská scéna. Vedoucí Jarka Holasová nechala mladému tvůrci svobodu, nechala ho, ať se vyjádří svými prostředky a tak, jak je mu blízké. Za cenu toho, že během představení vidíme samozřejmě i jisté dramaturgické nešikovnosti, ne úplně účinné řazení scén (klipů) či jejich časový průběh. Ale přesto to hlavní inscenace přináší: je to především zajímavě zpracované téma. I když vyjadřované často naivně nebo s pomocí inspirací braných ledaskde. Ale téma tu máme a působí opravdově, se vší vážností. Přináší přitom myšlenkový svět, který většinou chlapci v tomto věku nezpracovávají. Navíc – napsány byly i scény s pěknou porcí humoru. Je vidět, že tvůrci toužili účinně se divadelně vyjádřit. Pro svou inscenaci hledali nosný princip. Na scéně je také na co se dívat. Klukovsky umanutě a lehce morbidně působící výprava nás postupně přesvědčí, že je na svém místě. Reprodukovaná hudba, vybraná v souladu se žánrem inscenace, je použita správně a uměřeně. Oba herci slouží svému záměru s určitou imaginací, nevznikal tu dojem prvoplánovosti. Jakub Maksymov má plné ruce práce, jak už to u loutkoherců bez pomoci bývá. Přesto bychom si přáli, aby mnohdy docílil přesnějšího a pointovanějšího vyznění loutkových klipů. Další zajímavou kvalitu vidím v tom, že toto představení má šanci promlouvat od mladých k mladým.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':