Databáze českého amatérského divadla

Texty: Loutkové divadlo ve Smiřicích

Loutkové divadlo ve Smiřicích je nejstarším činným kulturním sdružením ve městě. Vždyť v roce 2001 oslavilo již tři čtvrtě století nepřetržité činnosti. Během své doby změnilo několikrát svého zřizovatele (TJ Sokol, ZV ROH Velkovýkrmny, ZK Družba, ZV ROH Státní statek, Městské kulturní středisko) i místo svých představení (bývalé sokolské kino a tělocvična u Andrejsků, Šulcův hostinec na Lednici, někdejší Malburgova vila).

O své činnosti vede přesné statistické záznamy. Z nich se můžeme dozvědět, že za dobu své existence sehrálo 1073 představení, které zhlédlo 160 992 diváků. V době největšího rozmachu v 60. letech vystupovalo i na četných zájezdech, z nichž nejpamátnějším byl téměř čtyřtýdenní pobyt v Itálii. V této době i několikrát vystupovalo na různých loutkářských přehlídkách, z nichž si přiváželo četné ceny. Za nejúspěšnější je možno považovat primát na tradiční celostátní Loutkářské Chrudimi v roce 1961 s Generálskou operkou a v roce 1964 s Křížem krážem, ale i v dalších letech (1960 Král Abeceda, 1967 Královna Koloběžka I. a 1969 Jak pomohlo kotě Papírové Lhotě).

Na repertoáru vedle výše uvedených her, které byly ve své době vesměs novinkami, se střídaly klasické pohádky s tradičními kašpárkovskými veselohrami i maňáskovými taškařicemi. Takové hry se objevují na programu i v nynější době. Většinu osvědčených her soubor po několika letech reprízuje a mezi ně zařazuje nové inscenace, jako byla například komedie Kašpárek v pekle.

O představení, jichž bývá ročně 8 -10 v období od října do dubna , je mezi smiřickými i okolními dětmi značný zájem. Svědčí o tom návštěvy na představeních v letošní sezóně: Honza Pecivál 151, Perníková chaloupka (spojená s mikulášskou nadílkou) 158, O pejskovi a kočičce 104.

K přípravě představení se loutkáři schází pravidelně 2x týdně. Za dobu své existence se soubor čítající dnes 25 členů soustavně obměňuje. Nejdéle působícími členy jsou režisér Jiří Zahálka (od r. 1950), Jan Suchánek a Zdeněk Trmal (od r. 1951), dlouholetý principál Slavoj Lochman (od r. 1953), ing. Vladimír Hájek (pravidelně od r. 1953, předtím se podílel na inscenaci Kvapilovy Princezny Pampelišky za okupace ještě v původním sídle divadla v kině), Vladimír Pospíšil (od r. 1955), Hana Suchánková (od r. 1967) a Milan Motyčka. S loutkáři udržuje stálý kontakt i Milan Jaška, autor scénické hudby k několika úspěšným inscenacím a její realizátor.

Dlouholetým členem souboru je i Tomáš Zemek, který je po zakladateli divadla Petru Zahálkovi a Slavoji Lochmanovi současným vedoucím souboru. Zde působí již 25 let. Střední loutkářskou smiřickou generaci vedle něj a jeho manželky Libuše tvoří Slávka Klimešová, manželé Zdeněk a Věra Kloučkovi, Marie Pourová a nově i Květoslav Mengr a Jiří Řízek. V divadle však působí též tito mladší členové: Jan Suchánek ml. s manželkou Jitkou, Petra Škvorová, Michal Štregl a Josef Činčera. K nejmladším pak patří děvčata Daniela a Lenka Zemkovy, Markéta a Tereza Kloučkovy a Michal Zahálka dojíždějící se svým dědou z Hradce Králové. O prodej vstupenek a občerstvení se už řadu let stará paní Eva Zemková. Mezi loutkáři působila i řada dalších, kteří v současné době kvůli zaměstnání či studiu museli pravidelnou činnost přerušit, avšak do divadla se většinou rádi vracejí. Právě pravidelná obměna umožnila smiřickému loutkovému divadlu úctyhodně dlouhou nepřetržitou činnost.

Loutkáři mezi sebou rádi uvítají a do svých řad přijmou i další nové zájemce o loutkářskou ochotničinu. Za svoji práci nemají však žádnou hmotnou odměnu. O to více těší zájem smiřické veřejnosti, sponzorů i současného zřizovatele. Největším oceněním jsou však pro ně rozzářené oči malých návštěvníků a jejich zaujetí pro osudy oblíbených dřevěných hrdinů.
web města Smiřice 2008
http://www.smirice.cz/obory3.php?lang=cz&sekce=8&obor=42&clanek=48
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':