Databáze českého amatérského divadla

Texty: Apostrof 2004 - divadelní dílny

DIVADELNÍ DÍLNY 2004

Pár slov o náplni, lektorech a cílech tvůrčích dílen pořádaných v rámci festivalu VI.MB(apostrof)99, Praha 2004…
…a také jak a kde se na ně přihlásit .

DÍLNA A :
„HEROES“
Vede: Stefania Thors- Island/Praha

Workshop islandské performerky Stefi Thors, absolventky pražské DAMU, je zaměřen na pohybové divadlo. Pracovní název „heroes“- hrdinové se váže k výstavě fotografa Ivana Pinkavy probíhající v době festivalu v Rudolfinu. Právě tam naleznou ve dnech 28.6.-1.7.2004 zájemci o moderní formy scénického tance dostatek prostoru k jeho poznání. Dílny budou probíhat v uvolněných sálech galerie vždy od 10 do 13 hodin. Večer 1.7. pak vyvrcholí představením ve dvoraně. Jeho tématem budou právě Pinkavovy černobílí hrdinové.
Počet účastníků není předem omezen.V případě Vašeho zájmu nicméně doporučujeme přihlášku poslat obratem. Vzhledem ke způsobu práce v dílně je vhodné přihlásit se na všechny tři dny jejího konání.
Cena je 450 Kč za celý cyklus (tj.150Kč denně).

• Stefania Thors, která od studií na divadelní akademii žije a pracuje v Praze se soustředí na pohybové a multimediální projekty.V zahraničí absolvovala řadu prestižních tanečních workshopů. Její představení Comparatively peaceful existence, které bylo naposled uvedeno v pražském divadle Archa, získalo ocenění „projekt roku“. Podílela se však také na………….Na festivalové scéně se objeví v doprovodu několika kolegyň v představení MEZZO, které v dubnu reprezentovalo ČR v New Yorku v rámci oslavy rozšíření EU Brooklyn Euphoria.

DÍLNA B:
„HLEDANIE BIELEHO ORLA“
Vede: Jaro Viňarský- Slovensko

Sám lektor, slovenský tanečník, definuje svou dílnu jako „zážitkově-pohybovou“, taneční a tvořivou. Jedná se o šestidenní komplexní program, který je určen 10 - 25 stálých účastníků. Probíhat bude také ve výstavním sále galerie Rudolfinum a to ve dnech 28.6.- 3.7.2004, vždy od 10 do 13 hodin. Dne 4.7. pak vyvrcholí dopoledním představením ve dvoraně, které zároveň odstartuje závěrečný happening-nejen chůdový průvod městem. Zúčastnit se může kdokoliv s potřebou vyjádřit se tělem- pohybem a tancem. Podmínkou je skutečný zájem o taneční umění. Jaro Viňarský vám pomůže poznat prostor těla a jeho teritorium, ve kterém také ono může hovořit. V tom tkví myšlenka „hledání bílého orla“. Je to návrat ke kořenům, primitivnímu umění, které je podstatou i současného tanečního výrazu.
I tato dílna vyžaduje absolvování minimálně 5ti dní jejího trvání. Nezapomeňte, že počet účastníků je omezen!
Cena za 6dní je 650Kč.

• Jaro Viňarský pochází ze Slovenska, ale v současné době pobývá v Praze. Na festivalu ho budete mít možnost vidět v představení Nikdy nezalitý čaj, které získalo cenu Jarmily Jeřábkové v pražském Duncan centru.

DÍLNA C:
IMPROVIZAČNÍ
dílnu vedou:
Rostislav Novák & Petr Vodička S Martinem KUkučkou & Lukášem TRpišovským- Praha

…herec,herec a režisér …, režisér a režisér... Takové je složení týmu lektorů, kteří povedou improvizační dílnu. Nemají společné jen (ve většině případů ukončené) studium na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU, ale i řadu úspěšných a často vskutku alternativních projektů v divadle Disk, Minor či v divadle Archa. I jejich dílna se prožene po parketu galerie Rudolfinum…a to v obvyklém čase od 10 do 13 hodin, ve dnech 1.7.- 4.7. Co od ní očekávat? Maximum! Maximum zábavy, zážitků, fyzického vyčerpání...psychického uvolnění. Honosný výstavní sál se stane tentokrát prostorem pro umění jiné ... a to umění klauniády Petra Vodičky a akrobacie Rosti Nováka.O něco méně honosný, ale o to více prosluněný kousek zeleně před galerií poslouží k jedinečné průpravě v chůzi na chůdách Martinu Kukučkovi a ve hře na alternativní hudební nástroje Lukáši Trpišovskému. Kam pro chůdy? Pár erárních se jistě najde. Za příplatek si je ovšem pod odborným dohledem budete moci sami vyrobit a ze závěrečného happeningu odnést rovnou domů! Nejdřív na něm však předvedete,co umíte..a to 4.7. dopoledne, kdy se pod velením všech čtyř mistrů komediantů vydáte od Rudolfina v chůdovém průvodu do pražských ulic.
Cena je 200 Kč za jeden den a 450 Kč za všechny tři. Výběr činností je zcela na vás.DÍLNA D:
DÍLNA BEATBOXU
Vedou: Cossiga a Jesus-Praha


Cossiga a Jesus…dvě jména, která už hezky dlouho čeří pražské hiphopové vody se rozhodli předat své umění beatboxu zvědavým účastníkům festivalu. Ve dnech 28.6.-30.6. 2004 povedou tříhodinové workshopy (od 10 do 13hodin) v prostoru Eliadovy knihovny v Divadle Na zábradlí.
Počet účastníků je zatím neomezen.
Cena za celý třídenní cyklus je 900Kč a zahrnuje nejen školení a pomůcky, ale i vypálení CD z každého „učebního“ dne.
Při absolvování pouze části programu je cena za den 300Kč


Nechme ale mluvit o beatboxu samotné lektory…


„Beatbox (mouth drumming, vocal percussion) je označován jako „ten“ pátý element hip-hopu. Dnešní doba beatbox posouvá dál za hranice této kultury, i přesto že jeho tvůrci pochází právě z ní. Beatbox je dokonalým prostředkem jak vyjádřit svůj cit pro rytmus, který je někde hluboko v každém z nás. Tep srdce je metronom a pusa nástroj, mozek cesta ke zvuku a dech výzbroj. Jasně daný směr, jehož inspirací je vše kolem nás. Beatbox je sdělení o sdílení. Beatbox je hledání víry…A v co věříš ty?“


Hejno svébytnejch bytostí-zatím co jedni přijdou druhý zavírají dveře.
Kolikero komnat skrývá sdělení o sdílení
moje dílna nelení
chce dělat
dělit se
o díly vlastní dělby
oddíly oddělené tvorby
o díly sebe s vlastními
druhy a druhými
dávat se a riskovat odhalení
sebe obnažení
setkávání v nebi rozmanitostí
a to na zemi
nutkání v utkání se v ringu času
utkání sebe jako sítě u kompasu
avšak neztratit přehledu
jsem mimo
ň
né v souladu
práce je
koláče taky
já stále o hladu
tak co
jak sdílím rytmus v hledání?
v beatboxu v prožitku v dýchání
harmonie koncentrace v dechu je meditace
beaty jsou moje slova
jejich útržky a tajemství
cesta touhy už přijde přátelství?
tápu nad tíhou obřadů úřadu ve světě plynulé povrchnosti
bez vděčnosti na vlastním písečku být ve výsosti
žhne nás stud a odvaha tajená
trvám na životě
muž v ženě
žena v muži
na lásku do jména
na cestě za hranici vlastní individuality
na noci a dny na sny a reality
na surrareál a výlet do ulity
na uvědomění si moci
přiznat si že jsme cvoci
a tak kráčím do daleka zdaleka to není komat
čekám checky kliky dveří dalších komnat
my jsme tvůrci osudu a s tím musíš srovnat
jak jdu za sluncem
tvořím na zdech a zemi stíny
zanechávám
stopy pro typy
co maj ještě pemperz plýny
je to úděl
s chutí investuju do děl
byl bych před jinými dveřmi kdybych na to prděl
a tak vlastní vůle žene mě a né že ne
když zavřem oči tak všechno můžeme.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':