Databáze českého amatérského divadla

Texty: Štolba, Josef, cit. Z mého života, s. 58 - 59

Velký Újezd u Rakovníka, 186x
Praha, Aklademici 1868 Čestmír (Tyl) jako kníže Vlastislav Josef Štolba,
1869 Žižkova smrt (Kolár), jako Žižka Josef Štolba,
Štolba, Josef, Z mého života, s. 58-59

Zatím byl se ze mne vyvinul náruživý ochotník. Trávíval jsem v pozdějších letech prázdniny a svátky u strýce, faráře Ullmanna, bratra architekte Ullmanna, jenž vystavěl mimo jiné také palác České spořitelny, ve Velkém Újezdě u Rakovníka, a strýc farmář byl náhodou zase divadelníkem tělem i duší. Pořídil sám v místním hostinci velice slušné jeviště a pořádal pravidelná ochotnická představení, k nimž asentoval nejen vesnickou mládež obého pohlaví, ale i hospodyni svou, tetu Lori, neť její a čiperného hospodářského adjunkta z panského dvora Újezdského, a v nichž hrával jsem vždy některou z hlavních úloh. Ke každému představení dostavovalo se fürstenbergské úřednictvo z celého okolí, u něhož byl strýc velice oblíben, a za režie jeho provozovány tu hry s takovým úspěchem, že ochotnická družina Velko-Újezdská slynula záhy po celém kraji jako jedna z nejlepších. A já býval duší představení těch. Neboť nejen že měl jsem z dob, v rodině Bartelmusových strávených, výbornou k tomu průpravu, ale jsa v stálém styku s pražským divadlem, odkoukal jsem hercům jeho ledacos, čímž uváděl jsem venkovské publikum přímo v nadšení.
Průběhem doby stal jsem se také účastníkem akademických představení v Praze a dobyl jsem si jako Žižka v Kolárově „Žižkově smrti“ takového úspěchu, že něm.Politik napsala v čísle ze dne 18.června 1869 o mně slova, jež by se mně byla stala málem osudnými: „Z mladých těch mužů, kteří vesměs s největší horlivostí a pílí provedení úloh svých se byli ujali, jmenujeme jen právníka pana Štolbu, kterýžto hrál titulní úlohu, a již loňského roku při téže příležitosti jako kníže Vlastislav v Tylově „Čestmíru“ zvláštní naši pozornost upoutal jako neobyčejně nadaný, myslící umělec-ochotník.“
A úspěch ten omámil mne tak, že kdyby nebylo bývalo tehdá odporu otcova, stál bych dnes snad v řadách českého herectva.

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':