Databáze českého amatérského divadla

Texty: Žebrák, Muzeum, 195 let žebráckého ochotnického divadla, 2007

Výstava: 195 LET ŽEBRÁCKÉHO OCHOTNICKÉHO DIVADLA
od 25. dubna do 30. října 2007
výstavní síň Muzea Českého krasu v Žebráku
Výstava prostřednictvím fotografií, scénických návrhů, dobových tiskovin a divadelních kostýmů přiblíží návštěvníkům historii a činnost divadelních ochotníků v Žebráku.

Výstavu připravila Mgr. Dana Přenosilová, etnografka Muzea Českého krasu s kolektivem muzejních pracovníků. Je také společně s režisérem Františkem Lorencem její autorkou. Výstava představuje činnost divadelních ochotníků od roku 1812 až po současnost.

Návštěvníci mají možnost prohlédnout si fotografie z představení i zkoušek, zápisy z kronik, programy a plakáty, reakce na divadelní hry v dobovém tisku, návrhy na uspořádání scén i další archivní materiály. Součástí výstavy jsou i kulisy, kostýmy, paruky a další předměty, které k divadlu patří. Nechybí ani královský trůn s korunou a žezlem.

Vernisáže se ve středu (25. 4.) zúčastnila ředitelka Muzea Českého krasu RNDr. Karin Kriegerbecková, Ph.D, starosta Mgr. Daniel Havlík, místostarostové František Lorenc, Mgr. Ladislav Šnajdr a radní města Žebráku. Podívat se přišli i ochotníci, děti a další zájemci o spolkový život v Žebráku. Zahájení zpestřili hudebním programem žáci základní umělecké školy pod vedením Aleny Spilkové, kteří vystoupili v rámci vyučování.

\"Výstavu v průběhu května doplníme o doprovodný program, který by měl do muzea přivést hlavně děti. Plánujeme, že by si zde mohly zkoušet například části divadelních kostýmů a malovat si scénické návrhy známých pohádek,\" uvedla při vernisáži ředitelka berounského muzea. V rámci doprovodného programu sehrají ochotníci ze Souboru K. J. Erbena ze Žebráku divadelní představení Sládci na hradě Točníku. \"Máme ho naplánované na 2. června,\" řekl vedoucí souboru František Lorenc. \"Tím připomeneme i autora Karla Jaromíra Erbena, který pro žebrácké ochotníky napsal svou jedinou divadelní hru ,\" dodal Lorenc.

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':