Databáze českého amatérského divadla

Texty: Richter Luděk, 50 loutkářských Chrudimí, Praha 2001, str. 112

29/1980 (5. - 12. července)
Mezinárodní přehlídka amatérských souborů socialistických zemí

HLAVNÍ PROGRAM
C - Malé divadlo JKP Svitavy: MUZIKANTSKÉ POHÁDKY
(Zvoneček a zvon / O smutném kominíčkovi)
& Ilja Hurník, G J Blanka Pešová, Karel Šefrna, ... B. Pešová, r K. Šefrna /manekýn/

C - Malé divadlo JKP Svitavy: ŠŤASTNÝ PRINC
& Oscar Wilde, G r Karel Šefrna, ... Jan Štěpánek, J Blanka Pešová, K. Šefrna, Jiří Peša, Brdíčko, Oujezdský, Jiří Břenek, Anna Přikrylová, Lustyk, komorní kvarteto Víta Josefa Šimka /spodové/

Jitřenka LD DK ROH Zbrojovka Brno: GENERÁLSKÁ OPERKA
& Zdeněk Bezděk, Otto Rödl, G František Písek, ... Zdeněk Juřena, r O. Rödl, J Pavel Grambal, Jana Schillerová, Antonín a Ivana Šerých, Jiří Mosler, Milan Sedláček, Radek a Miloš Polákovi, K Alena Mezerová, Eva Foralová, M. Laubeová, M. Hlaváčová, Al. Toffaninová, Z. Krejcarová, J. Korábová, J. Zahradníková, E. Dubová, Iveta Kudelová, M. Vašíčková, E. Doležalová, E. Kalfus, J. Musil, zpívá: Ondra Šeda, Hana Sísrová, František Písek, Josef Černý, Ivo Heger, účinkuje dětský dechový orchestr /masky/

LS ZK ROH Železárny Bílá Cerkev Hrádek u Rokycan:
JDI TAM, NEVÍM KAM, PŘINES TO, NEVÍM CO
& Milan Pavlík, G Jaroslav Perlík, ... Michal Havlík j.h., J Otto Kešner, Miloš Chytil, Milan Perlík, Dana Krabcová, Jaroslava Švejnohová, Ladislav Pech, Blanka Hladová, Blanka Kullová, Jan Telenský, J. Perlík /tyčkové/

Ruka DK ROH Prievidza: GIŇOLOVE TRAMPOTY
& L. Moszczynski, J. Wilkowski, G ... Emília Jakubisová, r Jozef Borák, J Peter Turan, Vladimír Vavro, Kveta Boráková, Josef Jupa /maňásek, herci/

Slniečko Družstevný klub Semerovo: NEBOJSA
& Melánie Jakubisková, G Vlasta a Imrich Hrabovskí, Ján Hižnay j.h., ... František Perger j.h., J Jana Hatalová, Marta Garaiová, Jana, Milada a Miloš Zavadzanovi, Diana Ujváriová, Iveta Ivaničová, Mária Leváková, Milan Hatala, Tibor Mihalíček, Miloš Bartoš, Marián Kečkéš, Peter Molnár, Peter Kozák, Maroš Kasák, Relo Guliš, Luboš Rosenberg, Renáta Baloghová, Milena Fialková, Edita Šebíková, Eva Kocerová /tyčkové/

ZAHRANIČNÍ
Ciróka Kecskemét, Maďarsko: DĚTSKÉ LIDOVÉ HRY:
Bochníček, Zajíčkův domeček, Jak liška s vlkem chytračili
/maňásci/

Ciróka Kecskemét, Maďarsko:
JAK SE JELENŮM NEDAŘILO / BOTY Z VAJEC
& Kisbán Gyuláné

Kim Dong Hanoj, Vietnam: LÍNÝ KOCOUREK / BAJKY, LIDOVÉ POHÁDKY A POVĚSTI /tyčkové/

LS Domu mladých pionýrů "Bruno Gleissberg" Görlitz, NDR: ZÁZRAČNÁ ZAHRADA
& G Marianne Hauptmann-Lux, ... Klaus Lux, J Volker Franz, Ronald Gerstmann, Ditte Hartwig, Heiko Hausmann, Ulrike Kappel, Diana Kolotylo, Simone Piela, Thomas Reif /stínohra/

Reprezentační loutkářsko-divadelní kolektiv Imprese KD klubu odborů Plovdiv, Bulharsko: LOUTKOVÉ METAMORFÓZY
& I. N. Sivinov, Nikolina Ivanova Sivinova, G N. I. Sivinova, ... soubor, r Vani Sivinovoj /manekýn/

Teatr Krzysia KKD Adama Mickiewicze Lublin, Polsko:
POHÁDKA O ZAKLETÉM KAČERU
& Maria Kannová /stínohra/

Teatr krzysia KKD Adama Mickiewicze Lublin, Polsko:
VE VOJTÍŠKOVĚ JIZBĚ
& Janina Poraziňska

INSPIRATIVNÍ HOSTÉ
PROFESIONÁLNÍ
Naivní divadlo Liberec: POSLECHNĚTE, JAK BÝVALO
& Iva Peřinová, G Markéta Schartová, ... Pavel Kalfus, r Miroslav Kořínek, J Matěj Kopecký, Jana Hoskovcová, Helena Fantlová, Milan Hlavsa, Milan Hodný, Zdeněk Peřina, Pavel Polák, Eva Zapletalová

Naivní divadlo Liberec: ŠLA BARVIČKA NA PROCHÁZKU

DOPLŇKOVÝ PROGRAM
AMATÉRSKÉ DIVADLO
Čmukaři Modřišice: POLEDNICE
& G ... J E. Janatová, V. Roiková podle K. J. Erbena

Čmukaři Modřišice: POSLEDNÍ DRAK
& G J Daniela Weissová, Jaroslav Ipser, ... J. Ipser

Kacafírek JKP Chrudim: O MOUDRÉM ZLATNÍKOVI

LIDOVÝ JARMARK
Bochníček Praha: NIKOLO PAGANINI / VENUŠE

BESEDY
Loutkové divadlo v NDR, Bulharsku a Polsku

FILMY
Vzpomínání na uplynulé LCH

VÝSTAVY
60 let Říše loutek Praha
Loutky Moravské ústředny Únanov
Loutka v mateřské škole

SEMINÁŘE
Školení učitelek MŠ - František Sokol, Josef Pehr, Karel Šefrna, Jindřich Halík, Hana Dotřelová, Petr Slunečko (SAL SČDO)

POROTA
Vojtěch Cinybulk, výtvarník, Praha
Jan Císař, DAMU Praha
Miroslav Česal, DAMU Praha
Jan Dvořák, Drak Hradec Králové


CHRUDIMSKÝ ORLOJ
ÚLT/ÚDLUT, ÚKVČ, či dnes ARTAMA se stará o náplň LCH: inscenace, semináře, diskuse a další akce. Ale bez lidí, kteří jsou schopni vytvořit pro to vše podmínky přímo v Chrudimi, by byla jejich práce málo platná. Z těch, kdo stáli na čele chrudimských organizátorů, se nejvíc vryli do paměti:

Bohumír NOVÝ
* 2. 11. 1925 ve Velharticích, + 29. 3. 1999 v Chrudimi. Pomáhal LCH prakticky od jejího zrodu, neb v Chrudimi zakotvil už v době vojenské služby a záhy začal pracovat v místním LS. Podílel se pak i na přípravě Muzea loutkářských kultur a od r. 1972 jako správce sbírek i na jeho provozu. V práci štábů LCH pokračoval až do převzetí LCH Chrudimskou besedou roku 1993.Josef FELT
* 3. 3. 1921 v Chrudimi, + 20. 2. 1990 v Chrudimi. Legendární chrudimský primátor působil jako spiritus agens LCH deset let do roku 1969. Sám loutkářem nebyl, ale sžil se s loutkáři a loutkami a stal se jejich velkým fandou, který pro zachování a zlepšení LCH udělal mnohé. Ze "zdravotních" důvodů se s ním město rozloučilo roku 1969.
Jana PAVLÍKOVÁ
* 11. 10. 1943 v Chrudimi. Na LCH pomáhala už coby maturantka od 10. LCH, ale plně ji měla na starosti jako místopředsedkyně Městského národního výboru v letech 1985-92.

Jiří KADEŘÁVEK
* 19. 9. 1957 v Chrudimi. Převzal organizaci LCH v místě konání na svá bedra od roku 1993 coby vedoucí Chrudimské besedy, na jejímž čele v tu dobu již rok a půl stál - a činí tak dodnes.

Petr ŘEZNÍČEK
* 23. 3. 1951 v Praze. Jako místostarosta města drží po tutéž dobu svou nápomocnou ruku nad LCH z výšin městského úřadu.


ceny udíleny nebyly

"...slovo, text nemůže vládnout nad vším, ale... musí se stát součástí jevištní struktury a být zhmotněn v osobitém výrazu neliterárním." (Jan Císař)

"...žádná přehlídka tohoto druhu by neměla být jenom výkladní skříní vynikajících představení, která jsou pro jistou příležitost zvlášť vyrobena, ale pracovním a tvořivým setkáním lidí, kteří se chtějí poučit, aby mohli jít dál." (Jan Císař)

"Zkratka. Každý to zná. Místo aby se šlo nezajímavou serpentýnou podél sto padesáti osmi patníků, seběhne se pěšinkou rovnou na místo, o které jde. A v divadle? Taky tak. Prostě se vynechají patníky, které nejsou důležité. Takže čtrnáct dní nemusí trvat čtrnáct dní, ani čtrnáct vteřin ne a Kašpárek nemusí odejít třiceti šesti propracovanými krůčky. On divák často mívá fantazii." (-rr-)

"Amatér je ten, kdo dělá věc z lásky. Ne nedouk, nad jehož diletantstvím máme mhouřit oko. Milovník Múz (čímž se neříká, že musí být i jejich miláčkem), jemuž hrdost nedovolí spoléhat na shovívavost a soucit a spokojit se s tím, čeho docílil. To neznamená, že mezi profesionály lásky není. I mezi nimi se najde pár slušných amatérů." (-rr-)

"Umění je podstatné jméno slovesné od slova uměti. Je to dar člověka, který umí a výsledek jeho činění zvaného tvorba.
Je to asi to, co se děje s hroudou sochařské hlíny: hnětání, vznikání, hledání, objevování a dotýkání, tváření, tvarování - pak se do toho plácne rukou a zase znovu a někde mezi prstama to vzniká. Umění. Pokud se ovšem vydaří. Mimochodem: zvonaři prý mají jeden krásný zvyk: když ulitý zvon nezní tak, jak chtěli, vezmou palici a rozbijí ho." (-rr-)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':