Databáze českého amatérského divadla

Texty: Richter Luděk, 50 loutkářských Chrudimí, Praha 2001, str. 97

24/1975 (30. června - 6. července)
Celostátní přehlídka amatérských souborů

HLAVNÍ PROGRAM
BS 1. ZDŠ Košice:* ZLATÁ RYBKA
ruská lidová pohádka, G Stanislava Gábrišová*, ... Jana Pogorielová, J Darina Ignáciová, Marián Bezák, Anna Neuhortová, Ildiko Verebová, Ivan Polaško, František Vargovčák, Viera Rošková, Judita Halková, Iveta Zeleňáková, Marta Nováková, Peter Smalec, Igor Krajcár, Michaela Zelenčíková, Andra Pavlíková, Ľuba Wesselá /spodové/

D 121 DK ROH Púchov:* STATOČNÝ KONÍČEK
& Milan Pavlík, G Elena Zlatošová, ... Milan Tomášek j.h., r Gregor Roletzký j.h., J Július Kubuš, Hernadiová, Rusnáková, Šramčíková, Ladislav Drobný, František Hajšman, Majzelová, Ďurkáčová, Šujáková, A. a B. Dišeková K Marcel Drobný /plošné/

D 121 DK ROH Púchov: TRAJA SNEHULIACI
& Milan Pavlík, G Elena Zlatošová, ... Milan Tomášek j.h., r Gregor Roletzký j.h., J František Hajšman, Július Kubuš*, Jozef Jastraban, Mária Klučárová, K Hernadiová, Drobný, Šramčíková /tyčkové/

Gong ÚDPM KG Bratislava:* ŠĽAHAČKOVÁ PRINCEZNÁ
& Kamil Peteraj, Pavol Hammel, G ... Tatiana Kovačevičová*, r P. Hammel, J Jarmila Bačkorová, Alena Bodišová, Jaroslava Ferenčíková, Zuza Kmeťová, Eva Lučeničová, Tatiana Marešová, Olga Maťašíková, Magdalena Sekáčová, Ľuba Tóthová, Miroslav Černý, Ján Mlynek, Ivan Šedo /tyčkové, masky/

Horizont KSZŠ Košice:* VARIÁCIE
& G r Štefan Szöke*, J Peter Bokomlaško, Pavel Fejér, Ľubica Gaj-došová, Vladimír Hriň, Bartolomej Király, Vladimír Kyšela, Katarína Popovičová, Norbert Skalák, Daniel Straka, Milan Šoltýs, František Timčo, Eva Turčiková /tyčkové s rukou/

Jiskra Praha 8: KŘEMÍLEK A VOCHOMŮRKA
& Václav Čtvrtek, Petr Slunečko, G ... Stanislav Starý, r Jaroslav Celba aj., K Milada a Emil Malých, Jaroslava Krásová, Miloslava Stará, Zuzana Šmejkalová, Jaroslav Jirsa, Hana Trávníčková, Jana Burgerová, Julius Škirda, L S. Starý, Jiří Hanzelín, Jiří Richter, Irena Marečková, Kateřina Bartáková, Emilie Slunečková, Jovanka Václavíčková /marionety/

Jitřenka LD DK ROH Zbrojovka Brno:* O TŘECH KRÁSÁCH SVĚTA
& Jan Kákoš, G František Písek*, ... A. Holásek, r L. Štancl, K E. Hozák, E. Gaberlová, Al. a J. Toffanin, J. Kuba, Vl. Svoboda, H. Kroužková, L. Heide, J. Tihelková, L. Richterová, L E. Tajovská, T. Klašková, Fr. Klaška, E. Hozák, St. Sedlák, R. Šmardová, M. Sedláček, T. Janko, A. Pokorná, D. Fajtlová, P. Koťátko, J E. Vančáková, V. Pohanková, E. Vrbková, B. Heideová /tyčkové/

Jitřenka - dětský soubor DK ROH Zbrojovka Brno:* ZAHRAJEM SI NA POHÁDKY (Král Raťaťa / Lajduláci / Smolíček Pacholíček)
& Alois Mikulka, G František Písek, ... Zdeněk Juřena, r P. Blatný, J. Karásek, J J. Fiala, T. Janko, E. a L. Hozák, M. Servit, J. Valášek, P. Grambal, J. Špaček, M. Stoček, J. a Vl. Müller, J. Richter, R. Pírek, L. Richterová, J. Tihelková, M. Laubeová, D. Zemanová, J. Hudcová, A. Pírková, H. Ružinská, H. Balabánová, J. Korábová, E. Toffaninová, I. Šerá /tyčkové/

Loupák Všeodborový DK Kraslice: ZAJÍČKOVA CHALOUPKA
& Božena Nováková podle Bulatova a Afanasieva, G Karel Klomínek, ... Z. Bauer, r J. Pokorný, J Marie Špačková, E. Široká, K L. Márinková, S. Langerová, M. Holasová, J. Podzimková, Z. Langer, P. Špaček, J. Homolka, L S. Langerová, J. Podzimková, K. Klomínek, E. Froněk /maňásci, tyčkové/

Loutka ZK ROH Chemické závody ČSSP Litvínov:* VELKÝ IVAN
& S. Preobraženskij, Sergej Vladimírovič Obrazcov, $ V. Havlík, Jan Malík, G Jaroslav Nováček, ... Rudolf Zezula, r Jan Evangelista Zelenka, J Zdeněk Lavička, J. Nováček, L. Herynk, Milan Čuban, V. Šnajdrová, K. Pecinová, K Zdeňka Vavrová*, Ol. Janoušková, L P. Langer /tyčkové/

LS DK VŽKG Ostrava: TANEC S ČERTEM *
& Milena Marková, G Petr Nosálek, ... Alois Holásek, Jaroslav Jakubek, J Marie Beránková*, Olga Zehnalová, Jan Urant*, Ludvík Homola, Božena Vernerová, Božena Škorníková, Lada Straková /marionety na drátě/

Paraple ÚDPM JF Praha 2:* PANNA RŮŽE, PANNA KVÍTEK
& Luděk Richter, Jaroslav Provazník, G L. Richter, ... Magda Pětová, Jiří Provazník, r t* Irena a Václav Lahodných, J Eva Horáková, Bohdana Hrušková, Markéta Krbušková, Eva Krejčíková, Magda Pětová, Vlasta Pipková, Milena Šeflová, Jarmila Tománková, Tomáš Dubec, David Filcík, Zdeněk Klika, Jiří Provazník, L. Richter, Zbyněk Skála, Radim Svoboda /tyčkové/

INSPIRATIVNÍ HOSTÉ
PROFESIONÁLNÍ
Krajské bábkové divadlo Banská Bystrica: JÁNOŠÍK
& Josef Mokoš, G Karel Brožek, ... Karel Hejcman, r Milan Dubovský

Východočeské loutkové divadlo Drak Hradec Králové: JÁNOŠÍK
& Jan Dvořák, G Josef Krofta, ... František Vítek, r Jiří Vyšohlíd

ZAHRANIČNÍ
Státní loutkové divadlo Marcinek Poznaň, Polsko: JÁNOŠÍK
& Krystyna Miłobedzka, G Wojciech Wieczorkiewicz, ... Leokadia Serafinowicz, r Zbigniew Bujarski,



DOPLŇKOVÝ PROGRAM
FILMY
Promítání nových loutkových filmů

SETKÁNÍ
Rozvoj čs. amatérského loutkového divadla ve třicetiletém období budování socialistické společnosti
SAL Svazu českých divadelních ochotníků
Valné shromáždění České sekce UNIMA

VÝSTAVY
Prodejní výstava knih a loutkářské literatury
Výtvarné práce žáků I. ZDŠ Sladkovského ulice
Dvousté výročí narození Matěje Kopeckého

SEMINÁŘ
Práce s loutkou - školení učitelek MŠ

POROTA
Jan Dvořák (předseda), Drak Hradec Králové
Ivan Kováč, Krajské osvetové stredisko Bratislava
Věra Blažková, Čs. loutkář Praha
Miloslav Linhard, Žabáci Šumperk
Alena Štefková, Osvetový ústav Bratislava
Miroslav Česal, Čs. loutkář Praha
Milada Mašatová, LŠU Žerotín Olomouc
VEDOUCÍ DĚTSKÉ POROTY
František Sokol, Jana Hoskovcová, Naivní divadlo Liberec

CENY
LS DK VŽKG Ostrava hlavní cena v kategorii souborů dospělých za harmonicky vyváženou inscenaci, v níž se podařilo díky tvůrčímu přístupu všech členů působivě dotvořit atmosféru hry M. Markové Tanec s čertem (Cena Ministerstva kultury ČR)
BS 1. ZDŠ Košice - Cena východočeského KNV za výtvarně čistou a dětskými interprety citlivě tlumočenou inscenaci Zlatá rybka
Jitřenka - dětský soubor DK ROH Zbrojovka Brno za vynalézavé inscenování a svěží, temperamentní předvedení tří pohádek A. Mikulky pod názvem Zahrajem si na pohádky (Cena KKS Hradec Králové)
Gong ÚDPM KG Bratislava za podnětný přístup k zjevištnění látky blízké mladým lidem a za objevné hledání nových cest k mladým divákům (Cena ÚKVČ)
D 121 DK ROH Púchov za inscenaci, která se opírá především o citlivé, promyšlené a technicky zdařilé loutkoherecké výkony v inscenaci her M. Pavlíka Tři sněhuláci a Statečný koníček (Cena OKS Chrudim)
Paraple ÚDPM JF Praha za osobité a tvůrčí vyjádření pocitu mladých lidí při loutkářském převyprávění Starých pověstí českých pod názvem Panna růže, panna kvítek (Cena Osvetového ústavu Bratislava)
Jitřenka DK ROH Zbrojovka Brno za podnětný dramaturgický výběr a uvedení hry významného slovenského autora J. Kákoše O třech krásách světa (Cena SČDO-SAL)
Horizont KSZŠ Košice za pokus o oživení malých forem v loutkářství v pásmu Variácie (Cena České sekce UNIMA)
Loutka ZK ROH Chemické závody ČSSP Litvínov za uvedení hry sovětských autorů S. Preobraženského-S. Obrazcova Velký Ivan (Cena ONV Chrudim a MěstNV Chrudim)
Tatiana Kovačevičová za všestranné pedagogické, režijní i výtvarné vedení mládežnického souboru Gong (Cena OV SSM Chrudim)
Irena a Václav Lahodných za stylově čisté zpracování a interpretaci hudební složky představení Panna růže, panna kvítek (Cena Východočeských drůbežářských závodů, závod Chrudim)
Jan Urant za přesvědčivý loutkoherecký výkon a osobní vklad do inscenace Tanec s čertem (Cena OOR Chrudim)
Július Kubuš za citlivou, úspěšnou a jednotící interpretaci role ve hře Tři sněhuláci (Cena n.p. Kovolis Hedvikov)
Marie Beránková za přesvědčivý a mnohotvárný herecký výkon ve hře Tanec s čertem (Cena n.p. Transporta Chrudim)
Stanislava Gábrišová za dlouholeté úspěšné vedení dětských souborů, které přineslo a přináší slovenskému loutkářství řadu uměleckých úspěchů (Cena OOR Chrudim)
František Písek za inscenování hry slovenského autora k 30. výročí SNP (Cena ONV Chrudim)
Štefan Szöke za dlouholetou a soustavnou loutkářskou práci se soubory mladých lidí v jazykově složitém území (Cena MěstNV Chrudim)
Zdeňka Vavrová za pozoruhodný animátorský loutkoherecký výkon v inscenaci Velký Ivan (Cena OV SČSP Chrudim)

D 121 Púchov (3 tituly v hlavním programu a 2x inspirativní host)

volání (ústy Jana Dvořáka) po zatemnění bočních chodeb, aby "ti méně vychovaní opozdilci rušili start představení jenom svým klopýtáním a vrzáním sedadel a ne vpádem superrušivého denního světla"

dětská porota

dětští loutkáři i na Kaplickém divadelním létě, které se stává Národní přehlídkou dětských divadelních a loutkářských souborů. Žel, po šťastném startu, čerpajícím ze "starých zásob" se dětskému loutkářství na dnešní Dětské scéně příliš nedaří a je tu na vyhynutí. A žel podruhé, poté, co dávno ty tam zmizely i slavné kaplické diskuse, ty dnešní se chrudimským (při všem jejich kolísání) jen těžko rovnají. Hlavně proto, že na Chrudimi se veřejně mluví bez velkého chlácholení o divadle - a nikoho to ještě neodradilo.

Východočeské loutkové divadlo pod novým názvem Drak

naposledy Szökeho soubor na LCH: Horizont Košice - Variácie

Velký Ivan vystoupil z hloubi zapomnění v litvínovské inscenaci

"...vžívá se paralelní používání loutek různých konstrukčních typů a jejich kombinace s akcí živého herce, často i ve funkci viditelného animátora" (Jiří Kubeš)

Loutka se uplatňuje "spíše jako jedna z mnoha možných cest k dnešnímu inscenačnímu řádu" (Jiří Kubeš)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':