Databáze českého amatérského divadla

Texty: Zlatý Tyl, Josef Doležal, Děčín, 2002

Narodil se 20. března 1924 ve Vídni v rodině tajemníka odborového svazu kovodělníků a předsedy jednoty českých krajanů. O divadelních aktivitách svého otce se dověděl až z fotografií, které zdědil. K divadlu jej přivedla maminka, a to k loutkovému divadlu. Poprvé Josef účinkoval v loutkové hře v roce 1933 ještě ve Vídni. O rok později se rodina stěhuje do Ostravy a tady se Josef zapojuje v divadle ve Vítkovicích, kde hráli loutkové divadlo, pro něž Josef napsal osm her. Pak došlo i na estrádní besídky a posléze různé divadelní dramatizace, kde hrál a režíroval už jako sedmnáctiletý kluk
Pro své veřejné působení ve Vítkovicích byl Josef uvězněn – za ilegální protihitlerovskou činnost. Vystřídal několik věznic – polskou Wroclaw, německé Sigmar, Drážďany a Radebeul.
V roce1945 se vrátil do Ostravy a pracoval jako tajemník Svazu mládeže. Z titulu této funkce se stal zřizovatelem profesionálního Divadla mladých. V září 1946 nastoupil Josef základní vojenskou službu, v níž se pochopitelně také věnoval divadlu.
Po vojně se začal toulat po různých školách v přírodě - Lipová u Šluknova, Jimramov u Poličky, Krompach, Jetřichovice, pracovně nevynechal ani Prahu. Všude hrál a hlavně režíroval. To trvalo do roku 1959, kdy přišel do Děčína, kde žije dodnes. Tady nastudoval nesčíslně her, pracoval s několika soubory, vždycky si ještě našel čas, a hostoval či alespoň radil souborům v širokém okolí. Přesný počet inscenací, v nichž působil, ani nezná, ale rozhodně jich přes sto režíroval a zhruba v polovině tohoto počtu hrál.
V roce 1968 spoluzakládal Svaz českých divadelních ochotníků, v jehož předsednictvu je dodnes. Od roku 1990 do roku 1999, tedy tři funkční, období pracoval jako předseda svazu.
S inscenací Hodinový hoteliér se se souborem Mikrofór Děčín dostal až na Jiráskův Hronov a zde obdržel cenu jak za herecký výkon, tak za režii. Neznámý na prknech, která znamenají svět, není ani z poslední doby. V roce 1989 zvítězil soubor K. Čapek Děčín na národní přehlídce ve Štramberku s inscenací Čapkových povídek v Josefově režii. V polovině 90. let obdržel v rámci Libochovického divadelního léta cenu Lothara Sedláka za celoživotní práci pro amatérské divadlo. Na přelomu století slavil úspěch na národních přehlídkách s inscenacemi jednoaktových her Čapka a Feydeaua, vždy jako režisér. V roce 2000 vyhrál soutěž O pohárek SČDO, a to v dialogu. Dnes, ve svých 78 letech, stále režíruje, a troufne si i na záskok za mladšího kolegu.
Zlatý odznak J.K.Tyla udělen 2002

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':