Databáze českého amatérského divadla
Texty: HULÁK, Jakub s použitím poznámek Radky Blatné: Recitační přehlídka Třebíč - Deník dětské scény 2007, č. 0.
KRAJ VYSOČINA - RECITAČNÍ PŘEHLÍDKA TŘEBÍČ 27. 4.
Přehlídka dětských recitátorů v Třebíči stabilně trpí jedním velkým hendikepem. Nepečuje o ni žádný nadšenec pro dětský přednes či dramatickou výchovu, ale každý rok ji „dostane na starost“ nová pracovnice místního DDM, poté co ta předchozí odejde za lepším výdělkem. „Letošní“ Anna Navrkalová sice patří zatím k nejlepším organizátorkám třebíčské přehlídky, pořádá ale akci poprvé, a kdyby neměla po ruce Jaroslava Dejla, divadelníka a ředitele ZŠ Benešova, který zajistil porotu, a Stanislavu Štěpánkovou z KVIZ Třebíč, která se po letech obětavé spolupráce v divadelních i recitačních přehlídkách opravdu vyzná, těžko by sama zdárně dotáhla přehlídku až k závěrečnému předání účastnických listů.
Přehlídka byla tradičně rozdělena na mladší a starší kategorie, které recitovaly paralelně ve dvou prostorech.
První a druhou kategorii posuzoval lektorský sbor ve složení Radka Blatná, Jaroslav Dejl a Stanislav Nemrava.
V obou kategoriích vystoupilo celkem 21 recitátorů.
Převažovaly zde básně nad prózou (Žáček, Šrut, Frynta, Kratochvíl…) a výkony v obou kategoriích byly téměř vyrovnané. Bohužel se zde vyskytla až příliš často jakási nedůslednost v rozboru a porozumění vybranému textu. Za ocenění ale naopak stojí dramaturgická pestrost v obou kategoriích.
Za nejmladší recitátory si odnesla ocenění
Lucie Chodilová (ZUŠ Nové Město na Moravě) za přednes básně Pavla Šruta Hrabě Drákula a Nováková z 3. C (letos mimochodem v celé republice mimořádně oblíbené).
Ve 2. kategorii bylo rozděleno několik čestných uznání:
Zuzce Rajdlové (ZUŠ Světlá nad Sázavou),
Tereze Horské (ZŠ Poděbradova, Polná) a
Anně Hubáčkové (ZUŠ Nové Město n. M.).
Na celostátní přehlídku byli vysláni
Filip Hořejš (ZŠ Humpolec) s citlivě a přirozeně přednesenou
Pohádkou o dřevěném tátovi od T. Janovice a
Ivana Klimešová (ZŠ Žďár nad Sázavou) s prózou O čmelákovi, který ignoroval fyzikální zákony od J. Žáčka. Nadějné interpretce se podařilo věrohodným a soustředěným výkonem sdělit obsah i myšlenku tohoto milého textu. Snad bude příjemným oživením i na přehlídce v Trutnově.
Ve třetí i čtvrté kategorii vystoupilo po devíti recitátorech, což byl počet natolik příznivý, že umožnil lektorům požádat všechny účastníky i o přednes druhých textů. Ve třetí kategorii se neobjevily žádné „propady“ v podobě přepjatých „hereckých výkonů“ či mechanických deklamací, zároveň ale chyběla přesvědčivější vystoupení opřená o osobitý výběr textu, hlubší porozumění a názor.
Jisté naděje vzbudili
Michaela Vosyková (ZŠ V Sadech, Havlíčkův Brod),
Markéta Dvořáková (ZŠ Kamenice nad Lipou),
Eliška Dvořáková (DDM Žďár nad Sázavou),
Kamil Ahmadie (ZUŠ Třebíč) a
Kateřina Zachová (Katolické gymnázium Třebíč), svým druhým textem ale přesvědčila jen posledně jmenovaná, která si přes drobné nedostatky zasloužila postup na celostátní přehlídku za velmi živý a zaujatý přednes dvou Žáčkových textů, básně Ušaté torpédo, ale zejména pak krátké prózy Oči a brýle.
Ostatní jmenovaní dostali čestná uznání.
Úroveň vystoupení čtvrté kategorie byla naproti tomu velmi vysoká, žádný z recitujících by neudělal ostudu ani na celostátní přehlídce. Objevily se zajímavé texty v osobitých interpretacích.
Čestná uznání obdrželi
Zdeněk Němec (ZŠ Třešť) za zaujatý přednes Brechtova textu Z Čítanky pro
obyvatele měst,
Jiří Červinka (ZŠ V Sadech, Havlíčkův Brod) za nakažlivě temperamentní a výrazově
pestré vyprávění snad vlastní (?) mikulkovsky fantasmagorické pohádky o kapru Nácíčkovi,
Adam Veselka (ZŠ Pacov) za velmi přirozené a poutavé podání Macourkovy Sedmé hlavy,
Anna Bučková (ZUŠ Nové Město na Moravě) za osobité pojetí dvou zcela odlišných textů, úryvku z knihy Simona Bretta Prevítem snadno a rychle a výběru ze starojaponských pětiverší (Verše psané na vodu) a
Zuzana Nohová (Gymnázium Třebíč) za technické zvládnutí úryvku z Hrdého Budžese I. Douskové a groteskní Balady krve, rozkoše a smrti od Eduarda Basse.
Druhé texty ovšem jasně rozhodly o postupu
Ondřeje Růžičky (ZŠ Komenského, Pelhřimov), který sice „sáhl“ stejně jako loni po Petru Šabachovi (tentokrát po Opilých banánech), opět ale potvrdil svůj mimořádný vypravěčský um, a to posléze i na textu W. Ingea, a
Jiřího Dvořáka, který přednesl s mimořádnou dávkou přirozenosti a pravdivosti texty Cvok L. Aškenazyho a Pravda a lež J. Žáčka.
Jakub Hulák s použitím poznámek Radky Blatné
Související Ročníky přehlídek
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.