Databáze českého amatérského divadla

Texty: Kraslice, Richter Luděk, 50 loutkářských Chrudimí, Praha 2001, str. 87

LOUPÁK Kraslice
Navazuje na první českou loutkovou scénu v Kraslicích z roku 1946, založen byl 2. 3. 1962 jako LOUTKÁŘSKÝ KROUŽEK při OB v Kraslicích za vedení Karla Klomínka (15. 4. 1940 - 2. 7. 1985). Později přijal jméno LOUPÁK (LOUtkářská PArta Kraslice). Za vydatného přispění členů souboru byla pro ně vystavěna v budovaném Všeodborovém KD loutková scéna. Průměrně 11 členný soubor hrál většinou v rozdělené interpretaci závěsnými i spodovými loutkami, stínohru i černé divadlo zhruba 19x ročně pro děti i starší. S výjimkou Poslední straky šlo o hotové hry. Scénografii k řadě inscenací pro ně dělal Rudolf Zezula (3 z nich viděla LCH) a několik let spolupracovali také s profesionálním režisérem Jiřím Jarošem a dalšími profesionály. Soubor spoluzajišťoval tehdejší krajskou přehlídku v Kraslicích.
Nejúspěšnější byli v 70. letech, kdy postoupili na LCH s 5 inscenacemi v režii K. Klomínka. Při své 1. účasti r. 1971 obdrželi cenu za uvedení sovětské hry Veselá medvíďata. 1972 následoval Černý mstitel, 1973 Honza, čert a Kašpárek, 1975 Zajíčkova chaloupka a 1978 O princezně Strace. Začátkem 80. roků byl Loupák na pokraji zániku a Klomínkova smrt mu zasadila poslední ránu.
Loupák byl začátkem 70. let jedním z nemnoha souborů, které se pokoušeli jít méně vyšlapanými cestami, a jeho divadlo mělo jiskru i díky řadě muzikantů
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':