Databáze českého amatérského divadla

Texty: HULÁK, Jakub: Krajská recitační přehlídka Brno - 12.-13.4.2007. Dětská scéna 2007.

JIHOMORAVSKÝ KRAJ
RECITAČNÍ PŘEHLÍDKA BRNO 12. -13. 4.
Snad na potvrzení „centralizace“ brněnských volnočasových zařízení, která jsou na základě jakýchsi administrativních nařízení jedno po druhém pohlcována střediskem volného času Lužánky¨(a následně přejmenovávána, pokud jejich název nezačíná písmenem L), se i letošní krajská přehlídka dětských recitátorů alespoň zčásti přestěhovala z Labyrintu přímo do mateřských Lužánek a propojila se tak s krajskou přehlídkou dětského divadla. Jedním dechem ale dodávám, že tato změna vůbec nebyla na škodu, propojení s divadly bylo přirozené a přizvaní studenti JAMU ho navíc podpořili propojujícím námětem vlaku, který nabírá recitátory a soubory na jednotlivých zastávkách a některé z nich doveze třeba až do Trutnova. Z hlediska naší snahy o potlačování soutěžní atmosféry přehlídek se takový nápad jeví jako mírně kontraproduktivní, zmíněný vláček ale přehlídku oživoval, pomáhal se svoláváním do sálů a hlavně vozil recitátorům vzkazy od ostatních účastníků a diváků. Nápad s obálkami, do kterých kdokoli může vložit svůj názor, připomínku nebo i pár osobních slov, se natolik zalíbil, že se o týden později s velkým úspěchem objevil i na přehlídce v Praze. Příjemnou atmosféru přehlídky tradičně ovlivnila také její dobrá duše Jarmila Doležalová, která svůj nenucený úvodní proslov letos dovedla téměř k dokonalosti. A během přehlídky samotné jsem s překvapením zjistil, že její několikaleté působení v roli organizátorky přehlídky se už příznivě projevilo i na kvalitě recitačních vystoupení
(svůj vliv má jistě i to, že letos převzala do svých rukou a do Labyrintu i v minulosti problematické brněnské oblastní kolo).
Vystoupení tří mladších kategorií proběhlo ve čtvrtek 12. dubna v Labyrintu. V nulté kategorii vystoupilo osm dětí a tři z nich dostaly ocenění.

V první kategorii vystoupilo šestnáct recitátorů, oceněno bylo pět z nich.
Lektorský sbor zasedal ve složení Jindra Delongová, Marie Pavlovská a Drahomíra
Vážanská.

Ve druhé vystoupilo dvacet jedna dětí vesměs s dobře vybranými texty, mezi nimiž převažovala próza. Příjemná byla vysoká koncentrace chlapců. Dva z nich nakonec také postoupili nacelostátní přehlídku:
David Nguyen ze ZŠ Lomnice, který i přes problémy s výslovností dokázal mimořádně vykreslit postavy i situace textu J. Nohy Jak se může přijít pozdě do školy.
Přirozeným a jemným projevem zaujal Nicolas Maška ze ZŠ Křepice v textu F. Nepila Pimprle, pan malíř a múza.
Tři děti si z přehlídky odvezly čestné uznání.
Vystoupení dětí posuzoval lektorský sbor ve složení Radka Blatná, Marcela Blahůšková a Jana Jevická.

Ve třetí kategorii vystoupilo patnáct dětí (opět hodně chlapců), celková úroveň už ale byla o stupeň slabší. Řada recitátorů se spokojila s „přidělenými“ čítankovými texty, často se objevovalo špatné frázování, mechanická deklamace či nepřirozené zpěvavé intonace.
Lektorský sbor ve složení Zuzana Jirsová, Radka Blatná a Radmila Mrázová udělil čtyři čestná uznání.
Na celostátní přehlídku postoupila
Jana Buchtová ze ZŠ Lomnice s textem I. Hurníka O heligónu na krku.

Šestnáct recitátorů vystoupilo ve čtvrté kategorii. Objevila se zde řada zajímavých textů i recitačních výkonů, i když mnohé z nich postrádaly větší míru přirozenosti a nedostatek opravdového vnitřního zaujetí „doháněly“ vnějškovými prostředky. Pět recitátorů si ale po právu zasloužilo čestná uznání, za připomenutí stojí zejména Veronika Führerová ze ZŠ Vyškov, která překvapila promyšlenou výstavbou a celkově vyspělou interpretací textu R. Fulghuma o setkání sousedky s pavoukem.
Na celostátní přehlídku postoupili Kryštof Bartoš z Gymnázia Tišnov s mimořádným citem pro absurdní poetiku textů M. Pally (Případ třicátý čtvrtý) a ještě více I. Wernische (Dobrá rada, Kanape) a
Ludmila Šujanová ze ZŠ Slavkov u Brna s velmi citlivou a výrazově přesnou interpretací příběhu Škola v nebi I. Hurníka a básně Neštěstí J. Suchého.
Vystoupení čtvrté kategorie hodnotili Jana Machalíková, Petra Plechatá a Jakub Hulák.
Jakub Hulák
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':