Databáze českého amatérského divadla

Texty: ZAKOPAL, Dušan: V Pohárku SČDO se blýská na časy? Divadelní HROMADA 2006 - léto.

V POHÁRKU SČDO SE BLÝSKÁ NA ČASY ?
XXXIV. ročník Národní přehlídky monologů a dialogů POHÁREK SČDO 2006, memoriál Zdeňka Kokty, se konal 8. a 9. dubna 2006 ve Velké Bystřici u Olomouce již popáté.
Porota pracovala ve složení : Dušan Zakopal – předseda, Ladislav Vrchovský, Regina Szymiková, Eva Willigová, Petr Kouba, Ivo Kolařík – tajemník.
Provozně i organizačně kolektiv souboru Velké Bystřice pod vedením ředitele přehlídky Ing. Tomáše Hradila zvládl přehlídku výborně. Byla také instalována výstava Nositelé ZO JKT 2004.
Vystupující se rekrutovali z oblastních přehlídek z Českého Středohoří (Česká Lípa), západních Čech (Plzeň), jižní Moravy (Brno), Divadelní centrum Podbeskydí (Karviná), východní Čechy (VSVD – Hradec Králové), Kandrdásek ( Brandýs nad Labem). Obdobně jako v roce 2005 bylo ve finále v soutěži 14 výstupů : 5 x monolog ženy, 4 x monolog muži, 4 x dialogy, 1 x individuální výstup s loutkou. Na základě rozhodnutí ředitele přehlídky vystoupil mimo soutěž Jiří Vencl (VSVD) s Pohádkou o draku Bazilišovi .
Porota na závěrečném semináři konstatovala, že kvalita letošních vystoupení, i přes klesající počet účinkujících v oblastních kolech, byla poměrně vyšší, než v loňském roce, zvláště v kategorii ženský monolog. Příznivým jevem všeobecně byl i dobrý dramaturgický výběr. Objevily se i 3 autorské texty, interpreti však nedosáhli na oceňovaná místa. Již tradičně „slabší“ byla mužská kategorie, neboť v oblastech se nekoná potřebná konfrontace pro malou účast. K porovnání výstupů, bohužel, dochází až na úrovni NP ! Dialogy byly velmi různorodé, jak do výběru předloh, tak i co do kvality interpretace – od Shakespeara přes poloimprovizaci až po absurdní teenagerů. Velmi příznivým oživením i kvalitou byl individuální výstup s loutkou.
Ceny v jednotlivých kategoriích byly uděleny takto:
Ženský monolog:
Dvakrát prvé místo bez určení pořadí:
- Kateřina Formánková (VSVD), Eve Ensler – Žena, která vyprávěla o své číče
- Marie Kratochvílova (DCP), G.B.Shaw – Svatá Jana
Třetí místo: Jitka Mrhalová ( Č.Středohoří ), J.Anouilh – Médea
Vystoupení K.Formánkové bylo velmi působivé, zaujal výběr textu z Vagina monologů a jeho bezprostřední interpretace s minimem prostředků. Výstup byl zařazen do večerního defilé, kde interpretka potvrdila své kvality.
Mužský monolog:
Bylo uděleno jen druhé místo Tomáši Běhalovi (VSVD), A.Goldflam – Jeník z předlohy Jeden den.- Herecky velmi zdařilý výstup, plný hravosti až po závěrečné pointování. Situace byly vtipně rozehrávány se smyslem pro autorův text. Své kvality potvrdil T.Běhal i ve večerním defilé.
Dialogy:
1. místo: Jitka Tomanová a Jonáš Konývka Kandrdásek), W.Shakespeare –scéna z Romeo a Julie
2. místo: Ludmila Panenková a Jitka Mrhalová (Č. Středohoří), E.Albee – Všechno na zahradě. .
Individuální výstup s loutkou:
Cena za vysokou interpretační úroveň Janě Kyralové (VSVD), L.Richter , J.Polehňa, J.Kyralová – Kaktus. - Velmi vtipná původní hříčka na mini loutkové scéně formou stínohry a ve velmi zdařilé interpretaci dosáhla dramatického účinu a pobavila nejen v soutěžním vystoupení, ale i při večerním defilé před diváky. Vystoupení je velmi příjemné, herečka využívá minima prostředků (veškeré zvuky jsou vyluzovány na kazoo) s maximální účinností.
Nedělní dopoledne bylo věnováno semináři. Jednotliví členové poroty vystupovali v úloze „generálních zpravodajů“ za příslušnou kategorii. Shrnuli poznatky poroty, jak vyplynuly z interní debaty a byli doplněni případně připomínkami ostatních členů poroty. Přitom R.Szymiková jako příslušná odbornice mluvila k mluvnímu a hlasovému projevu všech účinkujících. Připomínky ze strany poroty byly věcné a konkrétní a byly podnětem k širší diskusi. Ze strany účinkujících připomínky poroty byly přijaty příznivě. Použitá forma „zpravodajů“ se osvědčila.
Při sobotním večerním defilé starosta Velké Bystřice poděkoval všem účinkujícím i pořadatelům a přislíbil rekonstrukci kulturního domu, která hlavně přinese zkvalitnění prostředí konání POHÁRKU, neboť hlavně přinese výměnu již nevyhovujících oken. Že by se blýskalo na časy ?
Po projednání výsledků POHÁRKU rozhodlo vedení SČDO přihlásit nejúspěšnější výstupy z defilé do programu Jiráskova Hronova 2006 do bloku individuálních vystoupení (cca 40minut).
Letošní kvalita vystoupení na národní přehlídce POHÁRKU SČDO je určitým příslibem pro budoucí léta, avšak problémy s aktivním přístupem ve všech oblastech přetrvávají. Uplatnění i prezentace výstupů nad národní přehlídku by mohla být jedna z cest, jak zvýšit motivaci v ochotnickém společenství.
Dušan Zakopal předseda poroty a místopředseda SČDO
(redakčně kráceno)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':