Databáze českého amatérského divadla

Texty: EXNAROVÁ, Alena: 55. loutkářská Chrudim v kostce. Divadelní HROMADA 2006 - léto.

55. loutkářská Chrudim v kostce
Letošní Chrudim byla ve znamení horkého a slunečného počasí, takže všichni byli značně uvaření a unavení – jak herci (někteří hráli tři představení za den), tak i my diváci, kteří jsme se snažili být u všeho. Po pravdě řečeno, letošní hlavní program zdaleka nedosahoval úrovně několika minulých let a svědčí o tom i jediná udělená cena za inscenaci. Nás Východočechy pak může těšit, že ji dostal soubor Tlupatlapa ze Svitav za inscenaci Potichu a naglass. Vysloužil si tak i nominaci na Jiráskův Hronov, ale už teď víme, že se letos nezúčastní – jsou dílem v zahraničí, dílem vedou dětský tábor. Tak se snad povede za rok. Dalších cen bylo uděleno celkem sedm, z toho do našich luhů a hájů jedna – Jirkovi Polehňovi za výtvarné zpracování inscenace Tajemství pohádkových knížek. Hlásit se můžeme také k ceně Kateřiny Štolcpartové za výtvarný plán inscenace Lady Em souboru Lady KALD DAMU Praha, neboť na LCH postoupil z přehlídky v Jesličkách.
Velmi zajímavý a vysoce kvalitní byl letos inspirativní program – Krásný nadhasič Naivního divadla Liberec, Barokní opera Divadla bratří Formanů, Jelínkovo Svůdné J , Mini-cirkús Hanky Voříškové a manželů Kratochvílových a především Angel brazilského tanečníka a loutkáře Eduarda de Paiva Souzy. Tradičně se konal zahajovací Loutkářský štrůdl s pouličním divadlem, na závěr pak pouť s trhem lidových řemesel a dalšími loutkářskými vystoupeními a každý den se konaly především chrudimskou veřejností hojně navštěvované koncerty na centrálním Resselově náměstí. Probíhala řada seminářů a na závěr jsme mohli vidět vesměs velmi zajímavé ukázky jejich práce. Tradičně se konala také noční prohlídka Muzea loutkářských kultur, kde byla navíc jen pro tuto noc instalovaná výstava panáčků (lampiónků) Hanky Voříškové. Tradičně loutkáři hojně navštěvovali hospodu Modrá hvězda a Loutkářskou hospůdku v Muzeu loutkářských kultur.
Novinkou letošního ročníku bylo Okno do loutkářských tradic, zaměřené na tradiční marionetové divadlo. Škoda jen, že nebylo uzavřeno jedním seminářem či diskusí o uvedených představeních a principech tohoto typu divadla vůbec. Úroveň těchto představení byla rozdílná, častěji problematická. Vyniklo plzeňské Spolkové loutkové divadlo V Boudě s inscenací Jan za chrta dán, která byla rozhodně kvalitnější, než řada představení z hlavního programu a je škoda, že se s ní soubor nezúčastnil soutěže. Určitě by zabodoval.
Jinak až na nějaké ty zmatky se vstupenkami probíhalo všechno v relativní pohodě a tak jako všechna příjemná setkání i toto uplynulo více než rychle. Takže zas za rok!
Alena Exnarová
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':