Databáze českého amatérského divadla
Texty: GREGAR, Saša: Smutná zpráva. Divadelní HROMADA - léto 2006.
SMUTNÁ ZPRÁVA
Jan Dvořák, 14. 8. 1925 – 16. 1. 2006
Milý Jene V. Dvořáku,
tak už se na nás koukáš svrchu, z loutkářského nebe, Honzo… To je poprvé, co se na někoho díváš svrchu, nikdy to nebylo v tvé povaze. Kdysi, když jsme se ještě moc neznali, tedy já tebe jo, protože jsi byl slavným a legendárním drakovským ředitelem a k tomu ještě docentem na DAMU (učil jsi i mýho slovenského zetě), měl jsem k tobě veliký respekt, ale jen jsme se potkali, tak jsi halekal, ahoj, nazdar a já říkám, jmenuju se Saša, a on já vím, troubo…
Pak jednou jsem byl za tebou s kamarády z Jesliček a s tvým synem Honzou ve Smidarech. Tam, kdes tak rád měnil „velký malý svět umění“ za rybářský prut a něco dobrého na zub, a přitom v dílně sochal své loutečky, byla to pro mě návštěva ze snu. A pak, když jsem trochu pomáhal s tvou krásnou knížkou o Matýskovi Kopeckém jsem tě zastihl i v bytě v Mánesovce, kdes ukrýval svůj řezbářský ponk v místnosti ne větší než toaleta, která ovšem připomínala laboratoř doktora Cagliariho, co dýchá tajemnem, tedy terpentýnem a vůní dřeva…
Stal ses vedle Skupů a Kirchsnerů legendárním loutkářem. Svou životní pouť jsi osudově spjal i s Hradcem Králové a byl direktorem Draku, na něhož se nezapomíná. Na škole jsi provokoval svou invencí a inspirací celé generace umělců i těch, co loutkařinu dělají z libosti. Naposledy ses představil královéhradecké veřejnosti ve čtyřdílném pásmu vyprávění a písniček s názvem „Když jsem vandroval, muzika hrála“. Pořad vzbudil obrovský ohlas, nešlo totiž jen o „vyprávění ze života“, ale především o mapování souvislostí vývoje českého loutkového divadla. Tvůj vklad k významu, umělecké úrovni i mezinárodní prestiži Divadla Drak je nepominutelný. Za tvého „ředitelování“ Drak poprvé vyrazil na zahraniční turné a postupně se stával reprezentantem moderní umělecké tvorby, která ovlivnila nejedno loutkové divadlo v Evropě i v zámoří. Drak s tebou nastolil nové vnímání loutkového divadla a vkus publika, pod tvým vedením doslova dobyl Curych, Paříž, Moskvu. Přivedl jsi do Draku vynikající osobnosti, Jirku Vyšohlída, Petra Matáska a Josefa Kroftu. A taky název divadla - Drak - původně vyjadřujícího zkratku slov „divadlo rozmanitostí, atrakcí a komedií“ je tvoje dítě.
Tvé poslední vyprávění natočil rozhlas, takže se naštěstí uchovalo trvalé svědectví o tvém životě, o životě českého umělce, který si zamiloval královéhradecké divadlo i město, v němž strávil valnou část svého života.
Milý Jene, poslední měsíce tvého života byly zřejmě dramatičtější než celých předchozích osmdesát let. Alespoň si to myslím, protože tvůj „život v umění“ jak jej, my mladší, známe především z tvého vyprávění, byl přece plný světla a humoru. A lásky - k manželce, k synům i kolegům. Dovedu si představit, že tam na obláčku pokoušíš sv. Petra, aby zpíval Holku modrookou a tahal při tom za nitky andělů, kteří se mohou potrhat smíchy a ty s nimi. Určitě nám zahraješ tu správnou notu až se zase potkáme…
S úctou Saša Gregar
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.