Databáze českého amatérského divadla

Texty: Olomouc, Lazorčáková, T. - Roubal, J. : K netradičnímu divadlu. Praha, Pražská scéna 2003, s. 128-129

Dramatické oddělení
Literárně dramatický obor (LDO) na této Lidové škole umění (LŠU) patří k jedněm z prvních v celostátním měřítku a jeho zakladatelka Věra Pánková (1929–2000), která jej vedla v letech 1965–1991, k prvním propagátorům i metodikům dramatické výchovy. Její pedagogická činnost sázela na rozvíjení dětské spontaneity metodami dramatické hry, jichž využívala i k nenásilnému zvládání danému věku odpovídajících prvků herecké abecedy. Její inscenace byly charakteristické důrazem na osobnost dětských představitelů a jen funkční, minimální scénografii. Tematicky a režijně byly inscenace zaměřeny na výchovné momenty a sledovaly lapidární, přirozeně poutavý příběh, který často odrážel pro děti eticky závažné otázky. Z inscenací hraných dětmi školního věku patřily mezi úspěšné např. Čím budu podle veršů Vladimíra Majakovského (1978 – účast na Národní přehlídce dětských recitátorů a recitačních kolektivů v Mělníku a na Wolkrově Prostějově), vrcholné přehlídky dětského divadla Kaplické divadelní léto se zúčastnily klukovsky dobrodružná Hra na Robina Hooda (Elena Chmelová – Věra Pánková, 1988) a hříčka O třescích a plescích (Jan Vladislav – Věra Pánková, 1989). Se středoškoláky pak např. Pánková nastudovala vlastní adaptaci povídky Ivana Bunina Krasavice (1984) a inscenaci Lásko, ó lásko, mocná čarodějko (Jaroslav Hašek, 1984 – účast na Šrámkově Písku). Dramatickým oddělením školy prošla celá řada pozdějších profesionálních divadelníků: Michaela Černá, Ludmila Šafářová, Pavel Hekela, Luděk Randár, Mikuláš Pánek, Jaromíra Mílová, Daniel Hrbek, Radim Kalvoda, David Punčochář a další.
Činnost Věry Pánkové se nezanedbatelným způsobem zasloužila o kultivaci dětského divadla, jeho postupů a forem, které souvisely i s trendy netradičního divadla své doby. Za léta činnosti se Pánkové podařilo vytvořit ve svém oboru vynalézavé inscenace, které se objevovaly jak na příslušných oborových přehlídkách dětského divadla, tak i na přehlídkách netradičního divadla.

Bibliografie:
…aneb Čím být. Kaplické divadelní léto, 79, 1979, č. 4.
-jk-: Úspěch LŠU Žerotín. Stráž lidu, 5. 5. 1988, s. 4.
(om): O souboru a vedoucí. Amatérská scéna, 1989, č. 5, s. 12.
O souboru a jeho práci nám napsala Věra Pánková. 17. Kaplické divadelní léto, 1985, č. 2.
Pánková, Věra : Kočující mladí divadelníci. Kdy-kde-co v Olomouci, 1989, září, s. 28–29.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':