Databáze českého amatérského divadla

Texty: CÍSAŘ, Jan: Ochotníci pod Kunětickou horou.

CÍSAŘ, Jan: Ochotníci pod Kunětickou horou. In: CÍSAŘ, Jan - MOHYLOVÁ, Věra: Historie divadelní Pardubic a okolí. Pardubice, Východočeské divadlo 2002, s. 11 - 20

v Sezemicích (obci kousek na severovýchod od Pardubic) se hrálo ochotnické divadlo už před rokem 1817. První doložená zpráva v kronice Spolku divadelních ochotníků v Sezemicích je ze 7. listopadu 1847, kdy vedle frašky vídeňského autora Castelliho se hrála veselohra Vyzvědač od Jana Nepomuka Lhoty, o níž Dějiny českého divadla prohlašují, že je to „nejsmělejší tehdejší pokus o hru ze současného života". Tato volba sezemických ochotníků svědčí o jejich rozhledu i úrovni. I když k této volbě jistě přispělo to, že Lhota byl magistrátním úředníkem v Hradci Králové, kde jeho text provedli v roce 1841. To ovšem nijak nesnižuje divadelní činnost sezemických, hrajících v těchto letech zřejmě neorganizovaně. V dubnu 1849 provedli např. slavnou osudovou tragédii Franze Grillparzera Pramáti (Die Ahnfrau). V těch čtyřicátých letech zahráli v Sezemicích celkem 16 představení, na repertoáru měli Klicperu, Tyla, J. N. Štěpánka. Pak se přihlásili ke slovu roku 1860 a volba hry J. J. Kolára, jejímž představením svou činnost obnovili, znovu svědčí o tom, že se tento soubor snažil udržet krok s tehdejším českým divadelním životem.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':