Databáze českého amatérského divadla

Texty: Význam Hradce Králové, shrnutí Jana Císaře

CÍSAŘ, Jan: Ochotníci pod Kunětickou horou. In: CÍSAŘ, Jan - MOHYLOVÁ, Věra: Historie divadelní Pardubic a okolí. Pardubice, Východočeské divadlo 2002, s. 11 - 20

V této souvislosti nelze neučinit alespoň letmou zmínku o sousedu severním - Hradci Králové. Od roku 1819, kdy do tohoto pevnostního města přišel V. K. Klicpera , jenž kolem sebe shromáždil řadu význačných a zajímavých osobností, patřil v první polovině 19. století k předním místům českého venkovského divadelního i obrozeneckého života. Když Klicpera roku 1846 odešel do Prahy, ochotnická činnost trochu ochabla, ale v roce 1868 byla založena Jednota divadelních ochotníků Klicpera, která vyvíjela mimořádně intenzívní činnost; plnila funkci stálé scény, často hostovala a brzy se zařadila mezi elitu českého ochotnického divadla. Zasloužila se také o postavení stálého divadla, na němž se podílela i finančně. Různé zmínky svědčí o tom, že Hradec Králové zprostředkoval zejména v první polovině 19. století divadelnictví pod Kunětickou horou některé podněty, jež byly bez rozpaků a řevnivosti přijímány. A nechyběla ani konkrétní pomoc materiální. Když v březnu 1882 k 25. jubileu spolku Pernštýn byla uvedena Flotowova opera Stradella, hradečtí ochotníci k tomu zapůjčili kostýmy.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':