Databáze českého amatérského divadla

Texty: HAKEN, Petr: V Turnově v roce 2007. Divadelní HROMADA L. - léto 2007 s. 29-30.

V TURNOVĚ V ROCE 2007
Po delší době se opět podařilo uvést v život dětský soubor, opírá se o pár děcek, kteří mají zkušenosti ze školní průpravy, ale většina členů je úplně začínajících. Vrátili jsme se ke hře Bylo nás pět, s kterou jsme slavili úspěchy před skoro 8 lety. Premiéra byla v červnu.
Když jsem v roce 98 zdramatizoval Poláčkovu knížku, netušil jsem, že se má dramatizace stane nejúspěšnější hrou turnovské scény všech dob. Inscenace se dočkala 35 repíz. Hrálo se skoro všude, od kamenných divadel až po hospody – což je na dětské představení zajímavé.
Za čtyři roky se z dětských lásek staly lásky opravdové a inscenace musela zakončit svůj život. Vloni v září najednou přišli primáni, že chtějí hrát divadlo a já úplně nepřipraven na to, dělat tuhle sezónu něco s dětmi, sáhl jsem vlastně z nouze k osvědčenému textu. Město mi taky nedalo žádné peníze, takže se hodilo, že scéna ležela ve sklepě ve škole a štafle sloužily původnímu ůčelu.
Vznikla inscenace, která na první pohled vypadá jako ta z roku 99, ale samozřejmě, díky jiným dětem dostala v některých místech úplně jiný náboj. No a roli Zuzky hraje moje dcera, které v roce 99 nebyly ani tři roky. Hlavní roli Bajzy hraje syn mého kamaráda z dětství, takže v Turnově snad má amatérské divadlo tu klasickou rodinnou kontinuitu, a to je fajn. Od září se chystáme hru hrát úplně všude, kam nás pozvou. A děti se už fakt moc těší.

Baron (Jan Marek) připravuje Vařený hlavy, poprvé se pouští do absurdního divadla, které bylo u nás doposud doménou Šilasovou, leč ten se již dlouho s novým projektem neukázal. Premiéru hlásí na 1. červen.
VAŘENÝ HLAVY
Když přišel Baron v září s nápadem hrát Vařený hlavy a dal mi je přečíst, myslel jsem, že se zbláznil. „Je to skvělej text strašně těžkej na iscenování. Máš na to lidi? Jo!“ nakonec sice původní obsazení doznalo drobných změn, ale začalo se po velmi malých krůčcích prokousávání se textem a pak situacemi. Pak přišla první zkouška ve scéně a rázem bylo mnohé jinak. Některé scény se musely dál předělávat. Ale začalo nás to snad všechny dost bavit. Nejvíce asi Dolfu, protože podle jeho postavy se začaly tvořit i ty ostatní. Musím se přiznat, že jsem i svou postavu původně zamýšlel dělat trošku jinak, ale když jsem viděl Dolfu, jak tvoří svou figuru, došlo k zásadnímu posunu. Když se mě jednou v noci u ohně Baron zeptal, jak to vidím, měl štěstí, konečně jsem to asi tak hodinu viděl.
Hudba Martina Hyblera dala inscenaci dalšlí zajímavý rozměr a Baron měl co vysvětlovat hlavám vzdělaným, proč zrovna tohle. My už byli přesvědčeni, vlastně jsme ani nemuseli být přesvědčováni, prostě jsme to už cítili.
Premiéra byla na turnovské amatérské poměry hodně slušně navštívená a na popremiérovém mejdanu to vypadalo, jako že se to dost povedlo.
Já mám dobrý pocit z práce, jakou jsem nikdy nedělal a která mi nakonec byla velmi příjemná i když nebývale náročná.

Dospěláci a studenti připravují A bude hůř podle Jana Pelce. Nevím, jestli poprvé, ale zcela jistě toho moc není, se objeví v amatérských podmínkách laterna magica. No snad to stihneme premiérovat během podzimu.
No a Pojizerská oblast chystá nový počin. Festiválek v Čertoryjích v Českém ráji. Chceme se pokusit o nultý ročník přírodní akce. Mělo by jít zpočátku o malé setkání, těch, kteří se chtějí zkusit inscenovat cosi pod borovicí či pod skalou. Mělo by to být v září, přesný termín dám vědět. Může asi přijet kdokoliv, ale asi nebudem mít na cesťáky, takže jen tak z ochoty.
Petr HAKEN, haken@gytu.cz, 606 504 008
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':