Databáze českého amatérského divadla

Texty: Lhář - 2006; Taneček přes dvě pekla - 2007;

Kultivovanost na úkor komediálnosti
Divadelní Třebíč zahájil představením Goldoniho Lháře Divadelní soubor MěKS Červený Kostelec. V programu se nedočteme, že zvolil úpravu Oldřicha Nového, která původní předlohu posouvá směrem k určité salónnosti, ironickému nadhledu, operetnosti. Tyto rysy jsou z Nového úpravy jsou v této inscenaci patrny i přesto, že jsou vypuštěny písničky a řada hudebních podkladů. Ale možná autor úpravy není uveden proto, že si režisér Jiří Kubina neuvědomil posun původní předlohy a nepovažoval to tedy za důležité. Východiskem červenokostelecké inscenace je zřejmě snaha co nejreálněji a nejpravdivěji sdělit to, co je v textu napsáno. A tak až na výjimky herci nepracují s nadhledem, ale v rámci svých možností a schopností budují své postavy realistickými prostředky. Má to svá úskalí, protože některé vztahy pak nejsou právě uvěřitelné. Navíc nejsou situace rozehrávány zevnitř a nejsou tak natolik dramatické, aby bylo vytvořeno napětí: například nikdo se nepozastavuje nad tím, že Lelio lže a vlastně ani nevíme, proč lže (přece hra není jen o tom, že lhát se nemá?!). Snaze o reálný přístup odpovídá i jevištní výprava. Vytrácí se komediálnost v předloze obsažená, protože najednou je všechno příliš učesané a v hereckém projevu a budování situací málo razantní. Ale náznaky, kudy by se mohla inscenace ubírat, aby byla komediálnější, jsou – například scéna, kdy Florindo hází do okna dopis či když Rosaura rychlou reakcí prošvihne, že naslouchala neviděna za oknem. A Honza Dyntera ztvárňující postavu Florinda zřejmě cítí potřebu nadsázky (i když v její realizaci sklouzává trošičku do šarže) a snaha o nadsázku probleskuje též u Vlastimila Klepáčka v postavě Pantalona.
Neujasněnost žánru inscenace a výše uvedené problémy pak jsou příčinou toho, že jsme viděli představení sice kultivované, ale v temporytmu poněkud jednotvárné a méně komediální, než bychom si přáli.RICHTER, Luděk + DŐRROVÁ, Karla: : Dospělí (pro radost) dětem Havlíčkův Brod 2007. Divadelní HROMADA - L, léto 2007, s. 24-25.
Ambiciózní Taneček přes dvě pekla DS při MKS Červený Kostelec má silnou stránku v muzikálovém herectví a slabší stránku v televizní předloze, která je sice troškovsky rozverná a lehkonohá, ale tím i roztěkaná tématicky, motivačně a dramaticky.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':