Databáze českého amatérského divadla

Texty: MAĎARSKO, Zalagerszege, divadlo REFLEX, Sandor Rakosi: Oplakávání

Maďarsko, Zalagerszege, divadlo REFLEX, Sandor Rakosi: Oplakávání, soubor získal Cenu diváků

Oplakávání maďarského souboru je výrazně sborová záležitost více než dvaceti žen s mužů. Dominantní postavou je tu žena-matka procházející celým pásmem pohybových situací, v nichž se skřeky střídají se zpěvem, výkřiky se sborovou recitací, sólový zpěv s rytmickým hudebním doprovodem. A celá bohatě rpzvrstvená škála inscenačních postupů, při nichž se postupně vytváří zvláštní emotivní síla, která zpětně působí na diváky a nakonec je do děje přímo vtahuje, to když je závěrečné číslo (jakási alegorie strachu o život v budoucí válce)odehráno přímo mezi publikem a dokonce za jeho spoluúčasti. Bylo zvláštní sledovat zaujetí maďarských herců, vesměs dělnic a dělníků, tedy aktérů bez přípravy teoretické a - jak jsem se dozvěděl - bez hlubších znalostí poezie jako takové. ...
Nebylo vůbec s podivem, odváželi-li si Cenu diváka WP 74 maďarští přátelé ze Zalaegerszegu, zřejmě to bylo představení nejpůsobivější a z hlediska pocitovosti mladého člověka těchto let asi nejpřitažlivější.

M. Kovářík
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':