Databáze českého amatérského divadla

Texty: RICHTER, Luděk, 50 Loutkářských Chrudimí. Praha 2001, str. 159 + foto

Dagmar JANDOVÁ
* 31. 5. 1944 v Dobřívě u Rokycan. Po gymnáziu a pedagogické nástavbě učitelkou MŠ, od r. 1988 na LŠU Vejprnická, nyní nazvané ZUŠ Terezie Brzkové v Plzni. V 1. pol, 70. let absolvovala dvouletý kurs na LK DAMU, kde ji ovlivnil zejména R. Lander a V. Kovaříková, pro jejichž Kocoura Mikeše v Lyře Pragensis též vyrobila loutky.
K loutkám se dostala dík semináři v pol. 60. let. Hrát začala v LS PASEKA OB Zruč u Plzně. Roku 1978 založila soubor učitelek MŠ STŘÍPEK, v němž byla režisérkou, adaptátorkou, výtvarnicí, herečkou a do r. 1992 i vedoucí.
V programu LCH se její jméno objevilo poprvé r. 1978, kdy hrála v inscenaci Paseky Budulínek III. Se Střípkem v IVL r. 1979 a 1985 a potom 6x v hlavním programu: 4x režie, 3x scénografie, 2x úpravy a 2x jako herečka (naposledy 2000). Individuálně byl oceněn její tvůrčí podíl na inscenaci Nesmysl! Nesmysl?, se Střípkem získala ještě 3 ceny kolektivní. V posledních letech se věnuje především své práci s dětmi a mladými na ZUŠ, s jejichž 8 drobnějšími i většími inscenacemi se v letech 1992, 95, 97 a 98 rovněž zúčastnila LCH (mj. i soubory KAPKA, LOUŽE apod.), podobně jako přehlídek dětského divadla 1987, 91 a 92 a národní přehlídky LDO ZUŠ 1989. V 80. letech byla také 2x lektorkou seminářů pro učitelky MŠ.
Dagmar alias Dana Jandová se zasloužila o české LD tím, že k němu přivedla řadu mladých lidí, jimž poskytla možnost tvořivě se rozvíjet a komunikovat divadlem s diváky o tématech, která jsou pro ně živá.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':