Databáze českého amatérského divadla

Texty: Hanuš Thein: Vzpomínka na Rakovnickou operu

… Nemaje své křestní listy v pořádku (podle nacistických zvrhlých norimberských zákonů), odstěhoval jsem se z Prahy do Zbečna, kde máme starý domek… Ředitel hudební školy v Rakovníku Zdeněk Tomáš znal pochopitelně i mne a mou režisérskou práci z Národního divadla, jehož byl i členem, a tak mne jednoho dne navštívil ve Zbečně (byl jsem tehdy lesním dělníkem) s prosbou, abych s nimi anonymně nastudoval ”Dalibora”. Tehdy to bylo možno uskutečnit jen anonymně a ještě to bylo spojeno s řadou vážných nebezpečí jak pro mne, tak pro členy Rakovnické opery!. … A tak jsme se pustili do studia. V mém zbečenském bytě jsme vystěhovali každou sobotu a neděli nábytek a Milada s Daliborem, Budivojem a se všemi ostatními ”dostali se do ruky” operního režiséra naší první scény… - a s nadšením jim, a dovolte, abych neskromně poznamenal, i mně vlastním – jsme připravili představení, které myslím bylo chloubou Rakovnické opery a které dokonce bylo provedeno i v Praze ve Vinohradském divadle. …
…Nu, a korunu té anonymní spolupráci s Rakovnickou operou za protektorátu dala Prodaná nevěsta hned v květnu 1945 po převratě v Rakovníku. Vrátil jsem se z koncentračního tábora a přátelé rakovničtí mně uspořádali představení Prodané nevěsty, v němž jsem zpíval svou milovanou roli Kecala… Nebylo nouze ani o slzy a dojetí, které nikdo neskrýval.
Hanuš Thein (1904-1974), od 1929 sólistou opery, od 1932 r.,, v 2. pol. 60. let šéf opery ND Praha.

Hanuš Thein: Vzpomínka na Rakovnickou operu. In: Ochotnické divadlo Rakovník 1812-1972, s. 52-53.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':