Databáze českého amatérského divadla

Texty: RICHTER, Luděk, 50 Loutkářských Chrudimí. Praha 2001, str. 117 + foto

Luděk RICHTER
* 26. 1. 1949 v Praze. Vyučil (jsem) se typografem, absolvoval Filosofickou fakultu UK (angličtina-finština) a DAMU (režie). Profesor na Jazykové škole v Praze, dramaturg KD Stodůlky, režisér.
Do LD ho zasvěcovala Hana Budínská, jejíž maňáskářský kroužek ÚDPM JF navštěvoval od 2. třídy a byl s ním i poprvé na LCH. Ta také vedla až do roku 1974 soubor PARAPLE, v němž pak již samostatně režijně realizoval jako prvou inscenaci Panna růže, panna kvítek (LCH 1975). Během vojenské služby 1976/77 vytvořil v Prachaticích vojenský soubor JENTAK, s nímž inscenoval Markétu Lazarovou (Obloha věčně modrá, vášně věčně krvavé - celostátní kolo ASUT v Bechyni 1977). S Parapletem vytvořil řadu inscenací, z nichž
3 viděla i LCH. V letech 1967-70 hrál též v hereckém divadle
CAROLINUM (Jak se vám líbí, Vstávaj, pane redaktore).
1986 začal provozovat LD i profesionálně: v ÚLD Praha Auto z pralesa (host LCH 1986), Trhovecká komedie (1987), v novém nastudování jako Nebuďte ryby! (1988) a s vlastní agenturní skupinou KLÍČ v Klubu v Řeznické Kuře na rožni (1986) a Havlíčkův návrat (1989). 1990 založil Divadelní společnost KEJKLÍŘ (z celkem 10 inscenací 3 pohostinsky hrál na LCH).
1980 vytvořil s Davidem Filcíkem a 6 let pořádal /S/hledání - pracovní přehlídku LS usilujících o tvořivé hledání a kritické sebepoznávání. Píše do Čs. loutkáře a dalších časopisů a novin, publikoval řadu prací (Literatura, divadlo a my, Od předmětu k loutce, od loutky k divadlu aj., nyní i tento almanach). Pravidelně sleduje vícero přehlídek, které mu byly a jsou inspirací: LCH, ŠP, KDL/DS, JH, FEMAD aj. - nejprve jako seminarista, později i jako účinkující, lektor, porotce, redaktor zpravodajů apod. Vedl nespočet seminářů (na LCH 13), konzervatoří a dílen u nás i v zahraničí (Rakousko, Německo, Anglie, Irsko), učil na pražské DAMU, pohostinsky i na JAMU. Byl též v řadě porot u nás i v zahraničí. 1991-98 pečoval jako půlúvazkový pracovník ARTAMA o amatérské loutkové divadlo (vedle organizace LCH vytvořil a spoluorganizoval Faustování, informační bulletin Loutkářský Vykřičník...). Ve funkci předsedy České sekce a 1. předsedy Českého střediska UNIMA (1990-94) vytvořil a 1991-95 organizoval přehlídku nejlepších amatérských a profesionálních loutkářských inscenací Přelet nad loutkářským hnízdem. Zájem o divadlo pro děti a vědomí zanedbanosti tohoto oboru ho se skupinou obdobně smýšlejících nadšenců přivedly roku 1990 k založení Společenství pro pěstování divadla pro děti a mládež DOBRÉ DIVADLO DĚTEM.
Je spojován s tzv. autorským divadlem, v němž tvůrci jsou autory divadelní výpovědi, s níž přicházejí komunikovat s divákem. Usiloval a usiluje o současné LD, jež by bylo svou úrovní rovnoprávné s ostatními divadelními druhy a uměleckými obory, a hodné pozornosti i na začátku 21. století, divadlo, které by bylo důstojným způsobem komunikace mezi jeho tvůrci a diváky, byť jsou jimi i děti.

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':