Databáze českého amatérského divadla

Texty: RICHTER, Luděk, 50 Loutkářských Chrudimí. Praha 2001, str. 110 + foto

Jan CÍSAŘ
* 28. 1. 1932 v Hradci Králové. 1951-55 vystudoval divadelní vědu na DAMU, 1955-58 vědecký aspirant, 1958-60 dramaturg Státního zájezdového divadla, 1960-66 redaktor a šéfredaktor časopisů Divadlo a Divadelní a filmové noviny, 1981-85 dramaturg Národního divadla v Praze, od 1965 učí na filos. fakultě UK a hlavně dramaturgii na DAMU, t. č. v hodnosti profesora. Divadelní teoretik, kritik a historik publikoval kromě stovek časopiseckých úvah několik vysokoškolských skript a knih, jako Divadla, která našla svou dobu, Proměny divadelního jazyka, Člověk v situaci aj. Pilný přispěvatel časopisu Loutkář.
Jeho intenzivní zájem o loutkářství v 70. letech a v prvé polovině 80. let se projevil i hojnou účastí na LCH, zejména jako porotce (10x) a lektor (3x). Jan Císař, nazvaný pro svůj nenapodobitelný způsob projevu Evou Oplištilovou "papinův hrnec", svým rozšiřujícím pohledem, zasazujícím loutkářství do celkového kontextu českého divadla, jej pomohl emancipovat, zbavit vnitřních komplexů a prozíravým odhalováním jeho vývojových tendencí také zbořit nejednu předpojatost a vymanit ho z minulosti. Čímž se zasloužil i o jeho moderní podobu.

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':