Databáze českého amatérského divadla

Texty: Plzeň-Skvrňany, Pavel Bernášek: Spolkové loutkové divadlo V Boudě Plzeň

Spolkové loutkové divadlo V Boudě Plzeň (zpracováno březen 2007)

Soubor vznikl v roce 1928 jako sokolské loutkové divadlo při Sokole III Plzeň Bory a hrál pod různými zřizovateli a v různých budovách. V roce 1991 vytváří právní subjekt a stává se Spolkovým loutkovým divadlem V Boudě.
Od samého začátku divadlo hraje pravidelná marionetová představení pro děti, ale i pro dospělé.
Jeho činnost byla přerušena pouze na 6 let v době 2.světové války. Ihned po jejím skončení se divadlo vrací k pravidelným představením a tak je tomu i dodnes.
V počátcích a po válce činnost divadla ovlivnily takové osobnosti jako byl Ing.Josef Kašpar (přítel Josefa Skupy), František Landergott, Ludvík Pokorný (vyrobil celou řadu loutek), Karel Balta (dlouholetý představitel Kašpárka), Květoslav Schmiedhuber st.
Na přelomu 50. a 60.let minulého století přicházejí do divadla postupně v dětském věku někteří dnešní členové souboru, jako byli Pavel Bernášek, Jiří Fiala, Vladimír Pech a někteří další. Tím soubor značně omládl a začíná se pokoušet hrát i jinými typy loutek, např. maňásky.
Po čase přichází další vlna dětí, jako byli Zdeněk Čížek, jeho sestra Hana Čížková, Martin Fládr a Pavel Duchek.
Divadlo začíná vystupovat pravidelně na městských přehlídkách a občas se mu podaří postoupit i na krajskou přehlídku do Kraslic. Činnost divadla začíná ovlivňovat tato mladší generace a tak přichází rok 1989 a s ním i první postup do Chrudimi v historii divadla s inscenací Don Šajn. Na té se nemalou měrou podílel i člen divadla Alfa Tomáš Dvořák. A Don Šajn se líbil i v Chrudimi. O jeho úspěšnosti hovoří i fakt, že jej divadlo má na repertoáru dodnes.
Po Donu Šajnovi přichází další úspěšné inscenace jako byli „Poslechněte jak bývalo“, „Příběh prvopočátku“, „Blázen Pabo“, „Jossile Golem“. Se všemi těmito inscenacemi divadlo vystoupilo na Loutkářské Chrudimi a nikdy neodjelo s prázdnou. V té době ovlivnil úroveň divadla významnou měrou další člen Alfy, výtvarník Ivan Nesveda.
Do Chrudimi se soubor vrací ještě v roce 1996 s inscenací „Žito a jeho ďábel“, v roce 1998 s inscenací „Gambrinus, král piva“ a v roce 2001 s inscenací „Kašpar u čarodějnice, aneb…“.
V roce 2006 se divadlo přihlásilo do Chrudimi do „Okna loutkářských tradic“ s inscenací „Jan za chrta dán“, která přinesla souboru zatím největší úspěch, kterým bylo pozvání na „Přelet nad loutkářským hnízdem“ a získání „stříbrného Erika“.

Přehled principálů divadla :

1929–1935 – Ing. Josef Kašpar
1935-1958 – František Landergott
1958-1977 – Karel Balta
1977-1983 – Ing.Květoslav Schmiedhuber ml.
1983-1985 – Jiří Fiala
1985-1988 – Ing.Květoslav Schmiedhuber ml.
1988-1991 – Pavel Bernášek
1991-1994 – Roman Bečka
1994-2002 – Jiří Fiala
2002-2005 – Martin Fládr
2005–dosud - Pavel Bernášek
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':