Databáze českého amatérského divadla

Texty: Richter, Luděk: 50 loutkářských Chrudimí. Praha 2001, str.48

Karel BRŮHA
* 10. 2. 1903 v Mirovicích, + 25. 1. 1977. Vystudoval písecké gymnázium, povoláním berní adjunkt.
S Alšovým LD začínal již doma a později jako student. V Týně nad Vltavou, kde byl učitelem Otto Rödl, vynikl jako mluvčí spejblovského Zinduláka Pošvejce jak v dětských hrách, tak v kabaretech pro dospělé. Po přeložení do Třeboně se záhy dostává na čelo tamního LS, prosazuje zde pravidelné zkoušky i technické reformy. Hraje se pro děti i dospělé, r. 1940 je tu poprvé uveden na LD Lancelot a Alexandrina. Brůha nepřijal nabídku svého bratrance Josefa Skupy, aby vedl jednu ze skupin D S+H a zůstal v Třeboni.
V jeho režii a za vodičské účasti pak třeboňský LS 4x hrál na LCH. Největším úspěchem je hned chrudimská premiéra - Puškinův Kamenný host r. 1955, úspěšný je i Krčín a třicet hastrmanů a 3. cenou odměněný Jirka mezi broučky. Roku 1963 přidal ještě Drdova Zapomenutého čerta.
K. Brůha patří mezi poválečné reformátory marionetového LD, jejichž zásluhou je zodpovědnější přístup k tvorbě inscenací a předností píle a obětavost, jíž LD věnovali bez nároku na odměnu.

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':