Databáze českého amatérského divadla
Texty: NEMRAVOVÁ, Hana: Zpráva o Dětské scéně v Uherském Hradišti
1. Přehlídka se nekonala 30.března 2006 mělo Uherské Hradiště navštívit devět dětských souborů a dostavili se pouze Vydatný déšť, Povodňová aktivita a Vzedmutá Morava. Všechno se ruší.
2. Přehlídka se konala Ráno 19.dubna nebyla po dešti ani památka, zkrocená Morava si tiše broukala ve svých březích a na jevištích v Orlovně a v sálu ZUŠ připravovaly na svá představení soubory Modrý kabaret Ostrava, Loutka Uherské Hradiště, BUBU Vsetín, Strašuláci Kunovice, Recitační soubor Gymnázia Kroměříž, Poškoláček z Bystřice pod Hostýnem, ZUŠ Rožnov pod Radhoštěm, TheatroMedloBambini a zahraniční host z Bánovcov nad Bebravou - soubor Mlatba.
3. Loutky? Loutky Autorem pohádky Jak Kašpárek přenocoval u Ježibaby je Jaroslav Průcha. Soubor Loutka od vedením Marie Kellerové připojil k původnímu textu jakousi předehru - pohádku Boudo, budko... Klasické divadlo s marionetami, které vyrobily samy děti.
V pohádce O zeleném prasátku maďarského autora Bély Horgase v podání souboru BUBU Vsetín (vedoucí Barbora Dohnálková) se marionety neobjevily, ale diváci mohli spatřit papírové plošné loutky (prasátka, ježek), maňásky (loupežníci) a naddimenzované panáky (komentátoři děje). A především - humor, nadsázku, zajímavou práci s loutkami a nefalšované potěšení z hraní.
4. Recitace Jako vedoucí souboru Gymnázia Kroměříž je uváděna profesorka Irena Procházková, ale recitační pásmo z textů Emanuela Frynty Život je pes je samostatnou prací dětí, vedených starší spolužačkou. Podařilo se jim šťastně posunout Fryntovy hravé texty do svého pubertálního revoltujícího světa.
5. Adaptace literární předlohy Vedle již zmíněného představení O zeleném prasátku se o adaptaci literární předlohy pokusil i Modrý Kabaret Ostrava, který se z časových důvodů nemohl zúčastnit ostravské přehlídky (vedoucí Jana Štrbová).
V inscenaci s názvem Pipi aneb mundus inversus se na jevišti objevili Pipi, Anička a Tomík i Pan Nilson, provázení početnou skupinou dětí, které vstupovaly do nejrůznějších rolí. Dosti obsáhlá předloha se skládá z velkého množství epizod a hledání ústředního motivu se souboru podařilo jen zčásti.
Strašuláci z Kunovic nezapřou, že jejich vedoucí je mimo jiné i výtvarník. Tři italské pohádky Jana Vladislava O hodné babičce a zlé mouše, jak zahubily celé království, O třech husičkách, jak jely na svatbu a O strýci vlkovi a mlsné Kateřině stojí na pomezí recitačního divadelního vystoupení. Sborový přednes a rytmizace textu, stylizované pohyby, zajímavé výtvarné nápady (husí klobouky, „kuchyňské“ rekvizity).
Tulácká pohádka Karla Čapka patří k těm méně známým. Paní, která honí svůj klobouk projde celý svět a setkává se s nejrůznějšími národy a pronárody. Soubor ze ZUŠ Z Rožnova pod Radhoštěm vedený Lucií Štěpánkovou rozehrál, většinou zdařile, drobné etudy spojené ústřední postavou.
6. Vlastní tvorba Věra Dresnerová se souborem Poškoláček přichází každoročně s vlastním textem, většinou psaným ve verších, Pohádka Bambulova svízel o trpaslíkovi, který kvůli lásce k víle touží vyrůst, spojuje známe pohádkové motivy v nový příběh. Zajímavé na souboru je především to, že jej tvoří tzv. problémové děti.
Soubor TheatroMedloBambini, vedený Janou Chaloupkovou je téměř třicet dětí z malé vesničky Medlovice. Představení bylo původně určeno pro místní oslavu vánočních svátků. Jde v podstatě o revue, jde jsou krátké výstupy a písně spojeny ústředním motivem - pátráním dvojice reportérů po tom, kdo jsou ti záhadní Santové. Diváci se dozví zajímavé podrobnosti o oslavách Vánoc v různých zemích světa.
7. (Zahraniční) host Zuza Šantavá je dívka odsouzená za čarodějnictví. Mlatba z Bánovcou nad Bebravou přistoupila k tomuto stále aktuálnímu tématu – pronásledování odlišných jedinců s až mystickým zápalem, mísí biblické motivy, folklórní prvky a současný taneční projev v zajímavou a provokující kompozici.
8. A co na to porota? Porota ve složení Jaroslav Dejl
(předseda), Petr Hoffmann a Hana Nemravová
nominovala na přehlídku Dětská scéna představení
O zeleném prasátku
a do širšího výběru doporučila pohádku
O hodné babičce a zlé mouše.
Dlouze se hovořilo o školním a sousedském divadle, o rozehrávání akcí v textu pouze naznačených, o scénografi i, o práci s hudbou...
Hana Nemravová
Související Ročníky přehlídek
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.