Databáze českého amatérského divadla
Texty: MARTÍNKOVÁ, Nina: Krajská přehlídka dětské recitace Dům hudby v Pardubicích
Organizátor: Oddělení kulturních služeb při Krajské knihovně v Pardubicích zastoupené Hanou Cihlovou.
I. kategorie 3.dubna 2006
Společně s Lídou Vláškovou a Petrem Koubou jsem měla možnost hodnotit soutěžní přehlídku recitátorů I. kategorie. Svorně a s radostí jsme mohli konstatovat, že všech 14 soutěžících předvedlo vyrovnané výkony. Jejich předností byla především přirozenost projevu a radost. Jako problematický se nám jevil výběr některých textů. Byli jsme potěšeni, že až na nepatrné výjimky, neobjevily se klasické problémy recitátorů této kategorie - kouzlení hlasem, absence logické pauzy, nelogické důrazy, členění textu podle interpunkce. Celkově jsme hodnotili výkony recitátorů jako nadprůměrné.
II. kategorie 4. dubna 2006
Krajské přehlídky dětské recitace II. kategorie v Pardubicích se zúčastnilo celkem 14 dětí. Samotné přehlídce předcházela půlhodinka seznamování, her a mluvních cvičení. Výběr textů v soutěži většinou korespondoval s věkem i možnostmi dětí. Zazněly zde texty např. od Macourka, Šruta nebo Mrázkové. I když vzhledem ke zkušeným recitátorům a pedagogickému vedení by zde mohlo být více objevnějších textů... Příjemnému projevu recitátorů uškodila někdy přílišná snaživost a školometská didaktičnost, kterou texty občas zbytečně zatěžkávaly a uspěchanost „než dopovím konec, už jsem pryč...“ Ale nic to nezměnilo na tom, že v Pardubicích je setkání s přednesem vždy příjemné a že se mu zde s tradicí daří.
Porota ocenila postupem na Národní přehlídku
Adama Pávka s textem F. Nepila Já Baryk a můj šnek. Recitátor se textem bavil, aniž by se nechal příliš strhnout a zaujatě (především v postavě Baryka) jej přednesl s přímým
kontaktem s publikem. S textem A. Lobela Nahoru po schodech dolů
na Dětskou scénu postoupil také
Ondřej Kocourek, kterému se podařilo popasovat se s nelehkou stavbou textu a s lehkostí a
smyslem pro pauzu jej přednést.
Porota dále udělila tři čestná uznání za výkony, které zaujaly ať přirozeným projevem a citem pro pointy –
Magdálena Lněničková (M. Macourek: O Kryštůfkovi,
který se schoval v mixéru), hrou se slovy a zaujatostí v projevu –
Michal Papáček: J. Suchý: Miniaturní tragédie a recitátorskou vybaveností –
Ivana Marika Zemanová.
III. a IV. kategorie 5. a 6. dubna 2006
Složení poroty: Radka Málková - redaktorka Českého rozhlasu Leonardo, Petr Kouba - redaktor regionálních stanic českého rozhlasu, Nina Martínková - odb. asistentka Katedry výchovné dramatiky DAMU Praha.
III. kategorie Zúčastnilo se deset dětí, což je ve srovnání s jinými roky malý počet soutěžících. A pokud bychom měli srovnávat i úroveň jednotlivých výkonů, byla nižší, průměrná. Zarazilo nás velké množství výslovnostních nešvarů, které šly na úkor srozumitelnosti a tedy i sdělnosti projevu (drmolení, šumlování, zužování, rozšiřování vokálů, nezřetelná výslovnost souhláskových skupin, slov se stejným písmenem na švu, atd.). Často jsme vytýkali zbytečný spěch, zejména na začátku a v závěru vystoupení. Častokrát jsme v hodnocení radili:
„Nespěchej, soustřeď se, dej takový prostor své představivosti, aby byla souvislá a průběžná. Zabydli se ve vyprávění a měj z něj radost...“. Charakteristický byl kontrast mezi touhou něco sdělit a tím jak to sdělit. Obecně platí, že tato věková kategorie se teprve hledá, osobitost a originálnost je ve stadiu zrodu. Na jedné straně jsme viděli a slyšeli dětinský projev (ve výběru, intonaci i frázování), na straně druhé výkon dospělejší s rýsujícím se vlastním názorem a nadhledem.
Rozhodně se vyplatila protikladnost výběru textu pro obě kola Jáchymu Růžičkovi a Tereze Schloglové, kteří projevili cit pro styl předloh a vystihli jejich protikladné
polohy, přirozený smysl pro humor... Jejich výkony v obou kolech byly vyrovnané, postoupili na národní přehlídku do Trutnova. Třetí místo bez postupu získala sympatická Zuzana Vojtová, čestná uznání získaly Helena Steinerová a Magdaléna Havířová.
IV. kategorie
Zúčastnilo se patnáct soutěžících se zajímavým výběrem textů převažovala humoristická próza. Prozaický text nasadil mnohým laťku vysoko. Objevovaly se zbytečné školácké chyby ve stavbě a členění textu, v oddělování respektive neoddělování partu vypravěče a přímých řečí postav. Neplatí to samozřejmě o všech, ale hlásit se to musí. O většině výkonů by se dalo říci, že jsou na dobré cestě, ale ještě neusazené, nedůsledné, nejisté.
Velké potěšení měla porota z výkonu Báry Markové v obou kolech. Protože Bára sama měla potěšení z toho, že vypráví publiku příběh, že může sdělit téma (ne jen slova od tečky k tečce, od čárky k čárce), předat poselství.
Druhý, vypravěčsky zdatný, Antonín Benc, potěšil protikladným výběrem textů a vyrovnaným výkonem v obou kolech.
Třetí místo bez postupu do Trutnova získala Kateřina Kubátová, čestná uznání udělila porota Emě Hrníčkové, Barboře Šottové, Janu Kalužnému a Vítu Rolečkovi.
Poděkování patří Haně Cihlové, která všem dětem, dospělým, kteří je provázejí, i porotě vytvoří příjemnou, důstojnou a zároveň domáckou atmosféru; takový ostrov, na který se vejde rozcvička, vlastní soutěž, rozbor-rozhovor a malé pohoštění a potom ještě vydá i katalog textů, které na letošní soutěži zazněly. Říká: „Každoročně se na vás těším, je hezké, že se recitaci věnujete.“ Díky za ostrov vzájemné radosti a obdarovávání, za potřebnou dávku energie!
Nina Martínková
Související Ročníky přehlídek
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.