Databáze českého amatérského divadla

Texty: AS 2006, č.1: Jindřich Zemánek: Pantomima neslyšících 2005

XVIII. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL
PANTOMIMY NESLYŠÍCÍCH
BRNO 2005

Mezinárodní festival pantomimy neslyšících v Brně je jediný pravidelný festival sluchově postižených svého druhu. Každé dva roky probíhá v listopadu v divadle Bolka Polívky v Brně. Zúčastňují se ho soubory z České republiky i ze zahraničí. Součástí festivalu jsou představení pro veřejnost, která jsou vyhledávána diváky i odborníky. Pořadateli festivalu byli Svaz neslyšících a nedoslýchavých v České republice a Evropské centrum pantomimy neslyšících za finanční podpory Ministerstva kultury a Statutárního města Brna a sponzoři festivalu: Bovis Lend Lease, a.s., Jihomoravská plynárenská, a.s., člen skupiny RWE, RUCKL CRYSTAL, a.s. Nižbor.
Celkem se přihlásilo 14 zahraničních souborů z 12 zemí. Následoval výběr na základě zaslaných videozáznamů a bylo vybráno celkem 10 představení z Polska, Itálie, Slovinska, Slovenska, Alžíru, Ruska a České republiky. Představení byla rozdělena do tří dnů - 15. - 20. 11. 2005. V sobotu byl galavečer, kde se udělovaly hlavní ceny. Předsedou mezinárodní poroty byl doc. Boris Hybner. Všechna představení byla tlumočena do českého i mezinárodního znakového jazyka. Po celou dobu tohoto festivalu probíhaly doprovodné programy a tvořivé dílny které mají pro účastníky důležitou informační a praktickou hodnotu.
Tento festival, který se koná od roku 1970 v Brně po dvou letech, mění v posledních letech charakter. Prakticky mizí klasická „bílá“ pantomima a nastupují různé pohybové formy prolínající se s prvky tance, divadla a výtvarných projevů. Je potěšující, že veškerá vystoupení mají zvukový doprovod a stoupající kvalitu.
K nejzajímavějším a ocenění hodným vystoupením XVIII. ročníku festivalu patřily Labutí věrnost Vitaliye Kurzina z Ruska (hlavní cena v kategorii sólových vystoupení), Zázračný kufr Martiny Markové a Dany Bielikové ze Slovenska (hlavní cena v kategorii dvojice a trojice), Kouzelník Tom Kiks posluchačů katedry Výchovné dramatiky neslyšících z brněnské JAMU (hlavní cena v kategorii skupin s etudovým představením) a inscenace Víc než realita souboru Senza Parole z Itálie (hlavní cena v kategorii skupin s ucelenými celovečerními předstveními). Cenu J.G. Debureaua získalo za tradiční ruskou pantomimickou clownerii Divadlo mimiky a gesta z Ruska. Cenu za ženský herecký výkon si z Brna odvezla Maja Vurginecová ze Slovinska, za mužský herecký výkon Michail Grišin z Ruska. Cenou za režii byl poctěn Alessandro Merlini z Itálie. Cena Svazu neslyšících a nedoslýchavých v ČR byla udělena Pantomimě S.I. z České republiky za představení Promiňte, poprskal jsem vás.
Uznání za předvedená vystoupení došli Maja Vugrinec ze Slovinska a soubory ZDGNS Tihe Stopinje ze Slovinska, Pantomima neslyšících z polské Lodže a Divadlo pantomimy z Alžíru.
V letošním roce se budou konat oslavy výročí 50 let československé moderní pantomimy a 25 let projektu Pantomima neslyšících. Do těchto oslav, které budou probíhat na ose Praha – Kolín - Brno - Bratislava se zapojí na 200 aktivních herců tohoto divadelního oboru.
Jindřich Zemánek
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':