Databáze českého amatérského divadla

Texty: KUČEROVÁ, Jana: REGION 2006 V BRNĚ - Dětská scéna

REGION 2006 V BRNĚ
Pokud správně počítám, tak jsme devětkrát vycházeli řádně jarně zapocení z malého divadelního sálku Ornis (nebo z velkého Sálu) v SVČ Lužánky v Brně, kde se odehrávala tentokrát velmi různorodá a zajímavá divadelní představení dětských divadelních amatérských souborů, a to i za bohaté účasti veřejnosti. Asi tak před patnácti lety jsem se účastnila podobných přehlídek v jihočeském regionu, ovšem jako jedna z členů hrajícího souboru, a vnímala jsem toto napjaté a soutěžní dění zcela jinak (i když práce porotce je také velmi napínavá, už kvůli té zodpovědnosti, díkybohu, že jsme na to byli tři, s dětskou porotou dokonce čtyři!). Je to zvláštní, že člověk tak rád soutěží, předvádí se a to dokonce i na poli kulturním. Když jsme hráli divadlo jako děti a jezdili občas po republice, byla to vždy životní událost. Člověku vážně stouplo sebevědomí a ovládl ho silný pocit, že něco společně se svým souborem dokázal. A přitom vlastně jen dělal, co ho baví. Geniální. Myslím, že pocity, které jsem prožívala já jako děcko na divadelních přehlídkách a festivalech, jsou v dnešní době u dětských a mladých herců podobné. Atmosféra letošní regionální přehlídky byla totiž velice příjemná, děti si byly navzájem výbornými diváky a poskytovaly si vzájemně se studenty-experty z JAMU zpětnou vazbu na diskusních klubech.
Pod vedením sympatické mladé „Ejčky“ se divadelními inscenacemi zabývala také dětská porota, která ocenila na závěr své favority. Došlo tak k zajímavé konfrontaci představení, která ocenila dětská porota, a představení, jež byly vybrána dospělou porotou. Vlastně nakonec došlo spíše ke shodě než ke konfrontaci. Možná by bylo napřesrok zajímavé dát také dětské porotě hlasovací právo. Rozhodně by to bylo napínavější a k dětské scéně jistě patří hlas také dětské poroty. Ačkoli byla představení na „regionu“ inspirativní, nebylo těžké vybrat tři, která postoupí. Vyčlenila se poměrně rychle právě svými různorodými kvalitami-divadelností a silnou atmosférou u Brnkadel, aktuální generační výpovědí Haxny a rytmickým nonsensovým atakem Rousíků. Ačkoliv nechyběl v porotě plodný rozpor a diskuse, nakonec jsme se v míru shodli na výše uvedených třech představeních., přičemž Haxna „přímo“ a Brnkadla s Rousíky „do široka“. Setkání porotců, našich různých věků, názorů, zkušeností, bylo opravdu šťastné a příjemné. Jarda Provazník se výborně orientoval v různorodých literárních předlohách a ochotně nás prováděl touto stránkou divadelních představeních. Petra Drahanská nápaditě, efektivně a úspěšně řídila diskusní klub s lektory. No a já-Jana Kučerová jsem měla potřebu vedoucím vše raději zopakovat dvakrát a s úsměvem jsem se přela s Jardou o přirozenosti dětského hereckého projevu...rozhodně jsme výborně spolupracovali. A rádi. A to bez nadsázky. Dovolte mi ještě jedno ohlédnutí do minulých let. Jako studentka JAMU jsem se také pracovala jako vedoucí dětských diskusí divadelních přehlídek v SVČ Lužánky a v Ulitě Brně. Kvalita dětských divadelních představení na přehlídkách se určitě zlepšuje, více se experimentuje, inscenace jsou téměř „divadelní“.

Letos jsme měli možnost vidět experiment s herectvím v celoobličejových maskách v podání divadelního souboru při ZŠ Heyrovského v Brně (inscenace Setkání), stínové divadlo Tři sněhuláci z DaLS Blučina, „lidovou zpěvohru“ se 40 herci na jevišti a živou muzikou Čertovská pohádka od Mravenečku ze ZŠ Komenského ve Střelicích, představení A co jako? s aktuální sociální tématikou - šikana a sex pod patnáct v podání vítězného souboru Haxna, strašidelný příběh Chlap a kohout s poučením a zajímavými prostorovými i zvukovými efekty od DS SMZŠ Rozmarýnová v Brně, poetické představení vonící nonsensem a jednotným rytmem
Jak ruce nechtěly pracovat divadelní skupiny Rousíci, inscenaci zpracovávající problém šikany ze ZUŠ Vyškov s názvem R.B.S., napínavé dobrodružné horůrky DDS Brnkadla-Přepravka
Hrob ve sklepě a Děti na mostě, alternativní zamyšlení nad stvořením světa a nad hodnotou opravdového přátelství v představeních ZUŠ Veselí na Moravě O prapočátku a O lodích. Opravdu pestrá nabídka, co říkáte? Bohužel se stále naráží na to, že představení jsou nedotažená, nejdou do hloubky...zkrátka je na samotnou divadelní práci málo času. O čem to svědčí? Zřejmě o tom, že divadlo nemá stále na našich školách a v povědomí naší společnosti pevné místo. Je mimo školní rozvrhy, většinou ve formě vyplňování volného času, kde je pedagog-režisér finančně nedoceněn. Je to škoda, zároveň ovšem výzva pro nás, čerstvé absolventy divadelní fakulty. A my se té výzvy chytáme, pracujeme a tvoříme, aby podmínky pro tvorbu a divadlo byly na lepší úrovni, aby i se divadlo dostalo co nejblíže veřejnosti, zahlcené médii a „obchoďáky“.
Jana Kučerová autorka je Zdravotní klaun a poměrně čerstvá absolventka JAMU


BRNO (368 tis. obyv.): V Centru volného času v Brně-Lužánkách se v dubnu koná regionální kolo celostátní soutěžní přehlídky dětských divadelních, loutkářských a recitačních kolektivů z jižní Moravy. Dvoudenní přehlídky Dětská scéna 2006 se účastní 10 souborů, např. DDS Brnkadla. Celostátní finále bude ve dnech 16. až 22.6. v Trutnově. (Rovnost-Vyškovské noviny, 07.04.2006)

Související Ročníky přehlídek

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':